Askerlikte yeni dönem

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, askerlikle ilgili 44 maddelik yasa teklifinin bugün Meclis Başkanlığı'na sunulacağını açıkladı.

Askerlikte yeni dönem

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM'ye sunacakları kanun teklifine ilişkin, “Uzman erbaşların yaş haddinin 55 olarak belirlenmesi ile bu personelin tecrübelerinden daha uzun ve etkin bir şekilde yararlanılması öngörülüyor. Emekli subay ve astsubay olduğu gibi uzman erbaşlara yönelik olarak Türkiye Uzman Erbaşlar Derneği adı altında dernek oluşturulması amaçlanmaktadır” dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkanvekili Muş, Milli Savunma Bakanlığı'na ilişkin hükümleri içeren 44 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını açıkladı.

MİLLET VEKİLLERİNE KIŞLA YOLU

“Askerliğini yapmayan milletvekilleri dönem sonunda bu görevleri ifa edecekler” diyen Muş, kanun teklifi hakkında verdiği bilgilerde şunları aktardı:

* Uzman erbaşların yaş haddinin 55 olarak belirlenmesi ile bu personelin tecrübelerinden daha uzun ve etkin bir şekilde yararlanılması öngörülüyor. Emekli subay ve astsubay olduğu gibi uzman erbaşlara yönelik olarak Türkiye Uzman Erbaşlar Derneği adı altında dernek oluşturulması amaçlanmaktadır.

* Uzman erbaşlara ordu tipi yerli üretim tabanca verilmesi teklifle düzenlenmektedir. Güvenlik güçlerine ve gazilere verilen sağlık hizmetleri ile etkin olarak kullanılan sağlık sınıfı yedek subayların Sağlık Bakanlığına bağlı ve yoğunlukla güvenlik güçlerine hizmet veren hastanelerde görevlendirilebilmelerinin önünü açıyoruz.

EMEKLİ PERSONELE DERS VEREBİLME İMKANI

* Harekat kapsamında görevlendirilen devlet hizmet hükümlülerinin buralarda geçirdikleri sürelerin 1.5 kat olarak hesaplanması teklifimiz içinde yer almaktadır. Devre kaybeden askeri öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınması sağlanacak.

* Milli Savunma Üniversitesi ile Türk Silahlı Kuvvetler bünyesindeki okullarda emekli kamu görevlileri ve emekli Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin ders verebilmesine imkan getirilmektedir. Askerlik yapmadan milletvekili olanlar dönem sonunda askerliklerini yerine getireceklerdir.

“PKK’YA DİYET BORCUNU ÖDEDİ”

Diyarbakır annelerine zafer işareti yapan milletvekiline yönelik soru üzerine Muş şunları kaydetti:

* Görüntüleri izledim, kötü görüntü. Anneler çocuklarının kaçırılmamasını istiyor. O yer HDP. Belediyelerle, dernekle dağa götürülüyor çocuklar. Milletvekili nispet edercesine PKK‘ya selam çakarak zafer işareti yaptı.

* HDP net şekilde PKK'dan yana kullandı. Neden kayyum gibi bize kimse laf etmesin. Oradaki belediyelerin nasıl kullanılıp, o çocukların nasıl dağa kaçırıldığını bir kere daha bu milletvekili bir daha tescillemiş oluyor. Kendisini milletvekili yapan PKK'ya diyet borcunu ödedi.

“ŞİDDETİ TASVİP ETMEYİZ”

Selçuk Özdağ'a saldırıya yönelik soruya Muş, “Milliyetçi Hareket Partisi'nin durumu Başkan Devlet Bahçeli tarafından ortaya kondu. Şiddete karşı son derece mesafeli, asla tasvip etmeyeceklerini belirtmişlerdir. Hem emniyet hem yargı olayın üzerindedir. Hukuk devletinde olması gerekenler yapılıyor. Şiddeti tasvip etmeyiz. MHP ile şiddeti kimse yan yana getiremez” yanıtını verdi.

“BERBEROĞLU KARARINI HUKUK KENDİ İÇİNDE ÇÖZMELİ”

Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararına ilişkin olarak da Muş, “Hukuk içerisinde çözülecek demiştik. Daha öncekilerde de yaklaşımımız buydu. Hukuk kendi içinde çözmeli. Yapılması gereken yapılacaktır” diye konuştu.

“SOYLU’YA YÖNELİK PAYLAŞIM KABUL EDİLEMEZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun paylaşımının altına yapılan hakaret içerikli yorum ve Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklama ile ilgili olarak Muş, “İçişleri Bakanımızın annesine yönelik paylaşım kabul edilemez. Hastanede yatan bakanımızın annesinin fotosu altına yapmak, kim olursa olsun kabul edemez. Çok büyük bir terbiyesizlik, kendini bilmezliktir. Adalet Bakanı'nın doğrudan İçişleri Bakanı'na herhangi bir açıklaması değil. Adalet Bakanı’nın genel itibarıyla ortaya çıkan bir olay için hashtag açılıyor. Başka bir tweet altına yüzlerce tweet. Adalet Bakanı'nın tepkisi buna. Bir hukuk devletiyiz, kanunlar uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“HAYVAN HAKLARI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK”

Yargı ve ekonomi alanında reform yapılmasına ilişkin olarak Muş, çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Muş, Hayvan Hakları Kanunu'na ilişkin olarak, “Bizim kanunumuz var. AK Parti döneminde çıktı. Bazı adımlar atılmalı, o yüzden değişiklikler yapılacak, sorumluluklar gelecek. Eğer bir hayvan alıyorsanız sorumluluğunu alacaksınız. Hayvanı sokağa atayım diyemeyecek. Çip sistemi yaygınlaşacak. Kim alıyorsa kimin olduğu belli olacak. Alanlar daraltılacak” diye konuştu. Muş, TBMM'nin salı günü açılacağını belirterek, Teknoloji Bölgeleri Kanun Teklifi'nin ve Somali Tezkeresi'nin görüşüleceğini sözlerine ekledi. (İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...