Sözcü Plus Giriş

Miraç Kandili ne zaman? Yarın kandil mi?

Miraç Kandili, Peygamber Efendimiz (s.a.s)' in göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edildiği gün olarak idrak edilir. İnananların büyük bir heyecanla bekledikleri Miraç Kandili yarın yani 10 Mart tarihinde eda edilecek.

Güncellenme: 15:24, 09/03/2021
Miraç Kandili ne zaman? Yarın kandil mi?

Geçtiğimiz günlerde Regaip kandili idrak ettik. Müminler şimdi Miraç kandilini ve Ramazan ayını beklemeye başladı. Diyanet’in açıkladığı tarihlere göre Miraç Kandili 10 Mart’ta 2021’de idrak edilecek.

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Miraç Kandili bu sene 10 Mart Çarşamba günü idrak edilecek.

MİRAÇ KANDİLİ ANLAMI

Miraç, İslam inancında, Peygamber Hz. Muhammed'in göğe yükselmesi hadisesidir. Aslen “yükseğe çıkma” anlamına gelen söz, Arapça uruc (merdiven) kökünden gelir. “Yolculuk yapmak” anlamındaki fiilin türevi olan ve “gece yolculuğu” anlamında kullanılan İsra, dini terminolojide Hz. Muhammed’in geceleyin Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen binek üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesini, Miraç ise göğe yükselmesini ifade eder. Dolayısıyla İsra ve Miraç olarak da anılır. İsra ; Gece yürüyüşü ve yolculuğu demektir. Mirac ; Yükseğe çıkmak demektir. Miraç, müslümanlar tarafından kandil gecesi olarak kutlanır.

MİRAÇ NEDİR? MİRAÇ GECESİNDE NELER OLDU?

Arapça’da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’ in göge yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi olayıdır. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Peygamberimiz (s.a.s) Mescidül – Haram’dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında “İsra” adını alır. İkinci aşamayı ise Peygamberimiz (s.a.s)’in Beytü’l-Makdis’ten Allah’a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur’an’da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2021 Ramazan ayı, 13 Nisan tarihinde başlayacak. 12 Mayıs tarihinde de sona erecek.

BERAT KANDİLİ VE KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Berat Kandili’nin 27 Mart’ta idrak edilecek.

Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 8 Mayıs’ta idrak edilecek ve Müslümanlar 13 Mayıs’ta Ramazan Bayramı’nı karşılayacak.

İlginizi ÇekebilirDiyanet'ten hac ve umre açıklamasıDiyanet'ten hac ve umre açıklaması