Sözcü Plus Giriş

Montrö’den çekilmek müebbet hapislik suçtur

Duayen hukukçu ve Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, Meclis Başkanı Şentop’un “Montrö’den çekilmek mümkün” sözleri için “Bu devletin birliğini, ülke bütünlüğünü bozmak suçunu oluşturur” dedi.

Deniz AYHAN
Güncellenme: 12:47, 28/03/2021
Montrö’den çekilmek müebbet hapislik suçtur

İstanbul Sözleşmesi'nin, fesh edilmesinin ardından Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un sözleşmeleri feshetme yetkisinin Cumhurbaşkanında olduğunu belirtmesi ve bunun Montrö Antlaşması için de geçerli olduğu yönündeki sözleri tartışmalara neden oldu.

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, “Montrö (Montreux) anlaşmasından çekilmek, TCK'nın 302. maddesinde ‘müebbet hapis cezası ile' cezalandırılması öngörülen ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçunu oluşturur. Yürürlükteki en eski uluslararası antlaşmalardan çekilmek veya bunları feshetmek, Anayasa'nın 104. maddesinde sadece milletlerarası antlaşmaları onaylaması ve yayımlaması öngörülmüş olan Cumhurbaşkanının yetkisinde değildir'' dedi. Türk sözlerine şöyle devam etti:

“Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca Meclis'in onayı ile yürürlüğe konulmuş milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir. Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni onaylamış bir devlettir. Bu sözleşmeden de çekilmek Anayasa'ya aykırıdır.”

İlginizi ÇekebilirMontrö, Katar'la imzalanan su anlaşmasıyla mı delinecek?Montrö, Katar'la imzalanan su anlaşmasıyla mı delinecek?İlginizi ÇekebilirMontröMontröİlginizi ÇekebilirBoğazdaki Türk Kilidi: MONTRÖ SÖZLEŞMESiBoğazdaki Türk Kilidi: MONTRÖ SÖZLEŞMESi
Yayınlanma Tarihi:05:30,