Sözcü Plus Giriş

Murat Ongun, SÖZCÜ’nün 4 yıl önce ortaya çıkardığı yolsuzluğu İçişleri’ne sordu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan ve eski yönetim tarafından satın alınan bir arsayla ilgili yaşanan yolsuzluğu sosyal medya hesabından aktardı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 23:27, 01/06/2021
Murat Ongun, SÖZCÜ’nün 4 yıl önce ortaya çıkardığı yolsuzluğu İçişleri’ne sordu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

* Şimdi size İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan, eski İBB yönetimi tarafından satın alınan bir arsanın soruşturma dosyasının detaylarını aktaracak ve 106,5 milyon doların nasıl buharlaştığını anlatacağım.

1. 2011 yılında Fatih'te Vatan Caddesi’nde yeşil alan olan bir arsa özel bir şirket tarafından 25 milyon liraya satın alınıyor.

2. Daha sonra, yeşil alan olan bu arsa için İBB'den imar izni çıkarılıyor. Bu yöntemle, İstanbul'un göbeğindeki bu alan inanılmaz derecede değerleniyor.

3. İBB, 25 milyon liralık arsaya imar izni vererek değerini katlıyor ve arsayı 2017 yılında imarlı haliyle 430 milyon liraya o şirketten satın alıyor. Şirket 25 milyona aldığı arsayı İBB’ye 430 milyona satmış oluyor.

4. İBB 430 milyona aldığı arsayı ne yapıyor dersiniz? Tekrar imar değişikliği ile eski haline -yeşil alana- çeviriyor. Yani kendi malını değersizleştiriyor.

5. Ekrem İmamoğlu yönetimindeki yeni İBB yönetimimiz TSKB Gayrimenkul Değerleme Anonim Şirketi'ne değerleme raporu hazırlatıyor. Rapora göre arsanın bugünkü değeri: 10 milyon 381 bin dolar.

6. 430 milyon liraya alındığı gün ise İBB kasasından 116 milyon 870 bin dolar çıkmış oluyor. Yani 106,5 milyon dolar buharlaştırılıyor.

7. Yeni İBB yönetimi tarafından bu dosya İçişleri Bakanlığı müfettişlerine teslim ediliyor. Bu kadar aleni, bu kadar çıplak bir dosyadır bu. Bakalım, bakanlığımız bu dosya için ne karar verecek?

SÖZCÜ ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Murat Ongun'un gündeme getirdiği arsa vurgunu, SÖZCÜ tarafından 7 Mart 2017 tarihinde ortaya çıkarılmıştı. Söz konusu haberde Kadir Topbaş'ın FETÖ'den tutuklu damadıyla ortak iş yapan Metal Yapı Konut’un 2012'de Fatih'te 33 milyon liraya arsa satın aldığı, Topbaş'ın yönettiği İBB, 2014'te arazinin imar planını değiştirip deprem toplanma alanına inşaat izni verdiği ve şirketin 2016'da arsayı 370 milyon liraya İBB'ye sattığı ifadeleri yer almıştı.

İlginizi Çekebilir337 milyon liralık piyango337 milyon liralık piyangoİlginizi ÇekebilirEkrem İmamoğlu'ndan yolsuzluk açıklaması: Belgeler elimdeEkrem İmamoğlu'ndan yolsuzluk açıklaması: Belgeler elimde
Yayınlanma Tarihi:23:25,