‘Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi: 20 gözaltı

Eskişehir’de bir grup 'Onur Yürüyüşü' düzenlemek istedi. Polis, 'Pride Eskişehir' öncülüğünde yapılmak istenen yürüyüşün yasal olmadığını belirterek grubun dağılmasını istedi. Grup ile polis arasında arbede yaşandı. Polis 20 kişiyi gözaltına aldı.

‘Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi: 20 gözaltı

Eskişehir Odunpazarı ilçesi Köprübaşı Adalar’da LGBTİ+ üyesi yaklaşık 70 kişilik bir grubun yapmak istediği ‘Onur Yürüyüşü’ polis tarafından engellendi.

Yürüyüş nedeniyle polis tarafından bölgede geniş güvenlik önlemi alınddı. Polisler yürüyüş için gelen birçok kişiye ‘makul şüphe’ gerekçesi ile kimlik kontrolü yaptı.

Polis, aralarında Eskişehir Barosu avukatlarının da olduğu grubun basın açıklaması ve yürüyüş yapmasına izin vermedi. Polisler yürüyüş ve basın açıklaması yapılması için grubun izin almadığını belirterek grubun dağılmasını istedi. Günler öncesinden sosyal medya hesapları üzerinden yapılan çağrı ile birlikte eylem alanına gelen LGBTİ+ üyeleri yürüyüş yapmak için direndi.

Polis ile grup arasında zaman zaman arbede yaşandı. Yürüyüş yaapmakta direnen 20 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Polisler, gözaltına aldıkları kişilere ‘Yasaklama kararlarına aykırı davrandıkları’ gerekçesi ile işlem yaptıklarını, kimlik kontrollerinin ardından serbest bırakılacaklarını bildirdi.

Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararı İlginizi Çekebilir Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararı

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...