RTÜK’ten, Halk TV’ye bir ceza daha

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV'ye idari para cezası uyguladı. RTÜK, Habertürk'e de 'militan' sözü nedeniyle idari para cezası verdi.

RTÜK’ten, Halk TV’ye bir ceza daha

İzleme uzmanlarının hazırladığı raporları gündemine alan Üst Kurul, ağırlıklı olarak haber programları ve dizi filmler hakkında hazırlanan raporları görüşerek karara bağladı.

Üst kurul, ‘Bahçeli’ye aşı yapan hemşire dövüldü’ şeklindeki mizahi haberin gerçekmiş gibi yayınlandığı iddiasıyla Halk TV’ye idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Üst Kurul Halk TV’ye ayrıca ‘Kayda Geçsin’ programında sarf edilen “Türk polisi Türk öğrencisine aynı millettenmiş gibi davranmıyor, düşmanmış gibi davranıyor Bu memlekette bu vatandaşlara böyle muamele yapılıyorsa o zaman şunun adını koymak gerekir: Türk Polis Teşkilatı bir siyasi partiye lüzumundan fazla sempati beslemekte. Bu hâliyle iktidar partisine muhalif davranan çocukların, gençlerin dolayısıyla lüzumundan fazla sert bir tepkiyle karşılaşıldığının farkındayım” şeklindeki ifadeler nedeniyle de ceza verdi.

Yasadaki ‘kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ hükmünün ihlali nedeniyle kanal hakkında idari para cezasına hükmedildi.

HABERTÜRK’E ‘MİLİTAN’ SÖZÜ NEDENİYLE PARA CEZASI

RTÜK, Habertürkte yayınlanan ‘Enine Boyuna’ programında bir konuk tarafından sarf edilen “Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan” şeklindeki sözlerin de kişi ve kurumları zedeleyecek nitelikte olduğu kanaatine vardı.

Yayının kamusal sorumluluk anlayışı ile bağdaşmadığına hükmeden Üst Kurul, yayının yasada yer alan ‘Kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ hükmünü ihlal etmesi nedeniyle kanala idari para cezası verilmesine karar verdi.  DHA

RTÜK'ten, Kılıçdaroğlu'nun avukatının sözleri için Halk TV'ye inceleme İlginizi Çekebilir RTÜK'ten, Kılıçdaroğlu'nun avukatının sözleri için Halk TV'ye inceleme RTÜK'ten Halk TV'ye bir ceza daha İlginizi Çekebilir RTÜK'ten Halk TV'ye bir ceza daha

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...