Sahte iş ilanlarıyla dolandırıcılık yapan çeteye operasyon

Diyarbakır'da polis ekiplerince yapılan teknik takip sonucu, sosyal medya üzerinden 'evde kına paketleme, kalem montajı' gibi sahte iş ilanları verip çok sayıda kişiyi dolandıran suç örgütüne yönelik 3 ilde düzenlenen operasyonda, 13 şüpheli gözaltına alındı. 

Sahte iş ilanlarıyla dolandırıcılık yapan çeteye operasyon

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, internet üzerinden işlenen suçların önlenmesine yönelik çalışma başlattı. Bu kapsamda harekete geçen ekipler, Diyarbakır’da sahte iş ilanı veren bir suç örgütünü tespit etti.

BİNLERCE SAHTE SOSYAL MEDYA HESABIYLA İLAN VERDİLER

Polis, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 3 ay sürdürdükleri araştırmada, suç örgütünün sosyal medya üzerinden ‘evde kına paketleme, kalem montajı’ gibi sahte iş ilanları verdiklerini, örgüt içerisinde ‘hacker’ olarak tabir edilenler tarafından açılan binlerce sahte sosyal medya hesaplarıyla sahte iş ilanlarının altına güven verici yorumlar yaptıkları, vatandaşlardan başvuru ücreti ve teminat bedeli adı altında talep ettikleri ücretleri örgüte ait hesaplara eft yaptıkları belirledi.

Ekipler, suç örgütü mensuplarının yakalanmalarına yönelik Diyarbakır merkezli, Mersin ve Gaziantep’te belirlenen 15 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, 13 şüpheli gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramada 55 bin dolar, 12 bin TL, 570 bin lira değerinde 1300 gram altın olmak üzere toplam değeri 1 milyon TL’ye yaklaşan maddi kaynağa el konuldu. Öte yandan 1 adet tabanca ve bu tabancaya ait seri atış imkanı sağlayan aparat, çok sayıda dijital materyal, bilgisayar ve cep telefonu ele geçirildi.

ŞÜPHELİLER ADLİYEDE

2’si kadın 13 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. (DHA)

İstanbul merkezli 8 ilde sahte altın operasyonu İlginizi Çekebilir İstanbul merkezli 8 ilde sahte altın operasyonu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...