Sözcü Plus Giriş

Sahur saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir’de sahur saat kaçta? İl il sahur vakti…

Milyonlarca Müslüman oruç ibadeti için ilk sahur ve ilk iftar saatlerini araştırmaya başladı. Ankara, İzmir, İstanbul ve diğer tüm illerde oruç tutan Müslümanlar sahur vaktini bekliyor. Sahura kalkacak olan Müslümanlar ilk günün orucu için niyet edecek. Ankara'da sahur kaçta? İzmir ve İstanbul'da sahur saat kaçta? gibi tüm soruların yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Güncellenme: 21:23, 12/04/2021
Sahur saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir’de sahur saat kaçta? İl il sahur vakti…

İslam’ın beş temel esasından biri olan oruç ibadeti için sahur yapacak olanlar il il imsak vakitlerini haberimizden takip edebilirler. Mübarek üç aylardan (Recep, Şaban, Ramazan) Ramazan Ayı'nın ilk günü geldi. Büyük sevabı olan oruç ibadetini yapacak olanlar sahur saatlerini şimdiden araştırmaya başladı. Peki Ankara'da sahur saat kaçta? İzmir, İstanbul, Bursa ve diğer illerde imsak vakti ne zaman?

İL İL İFTAR VE SAHUR VAKİTLERİ

Aşağıdaki tablodan il il iftar ve sahur vakitlerini görebilirsiniz. İller listesinden yaşadığınız ili seçerek, kendi ilinizin iftar saatini kontrol edebilirsiniz.

TÜM İLLERİN İFTAR VAKİTLERİ

İSTANBUL SAHUR SAATİ

İstanbul'da sahur hazırlıkları devam ediyor. Diyanet'in 2021 İstanbul İmsakiyesine göre, bu gece sahur saat 04.50'de yapılacak.

ANKARA SAHUR VAKTİ

Ankara'da sahur için az bir süre kaldı. Diyanet'in 2021 Ankara İmsakiyesine göre, bu gece sahur saat 04.38'de yapılacak.

İZMİR SAHUR SAAT KAÇTA?

İzmir için sahur vaktine az bir süre kaldı. Diyanet tarafından yayımlanan 2021 İzmir İmsakiyesine göre, sahur bu gece saat 05:05'te yapılacak.

“RAMAZAN” KELİMESİNİN ANLAMI

Bu kelimenin hangi kökten geldiği dolayısı ile anlamının ne olduğu konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır;

a) Ramazan kelimesi, güz mevsiminin başında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur anlamındaki “ramada” kelimesinden türetilmiştir. Bu yağmur, yeryüzünü yıkayıp temizlediği gibi Ramazan ayı da iman edenleri günahlardan yıkayıp temizler.

b) Ramazan kelimesi, güneşin şiddetinden taşların son derece kızması anlamındaki “ramada” kelimesinden türetilmiştir. Bu kökten türeyen “Ramazan” kelimesi, kızgın yerde yalın ayak yürümekle yanmak demektir. Bu kelime, İslam’ın beş temel esasından biri olan orucun tutulduğu aya özel isim yapılmıştır. Bu ayda Allah için oruç tutularak açlık ve susuzluk çekilir ve böylece orucun harareti ile günahlar manen yıkılır.

c) Ramazan kelimesi, kılıcın namlusunu veya ok demirini inceltip keskinleştirmek için iki kaygan taş arasına koyup dövmek anlamındaki “ramada” kelimesinden türetilmiştir. Araplar silahlarını bu ayda bileyip hazırladıkları için bu isim verilmiştir.

d) Ramazan kelimesi, Allah’ın güzel isimlerinden biridir. Allah’ın rahmeti sayesinde adeta yanıp yok olması dikkate alınarak oruç tutulan aya bu isim verilmiştir. Bu anlamda ”şehr-i Ramazan”, “Allah’ın ayı” demektir. (Yazır.1.642-644)

Ramazan kelimesinde; temizlik, yanmak ve keskinlik anlamları vardır. Ramazan ayında oruç ve diğer ibadetlerle Allah’a yönelen müminler, günahlarından temizlenir, arınır, bilinçlenir, iman ve ahlak bakımından keskinleşir, kuvvetlenir.

ORUÇ İBADETİNİN HİKMET VE FAYDALARI

Allah’ın emir ve yasaklan elbetteki kulların iyiliği içindir. İslâm bilginleri, bütün hükümlerin insanların yararlarını gerçekleştirme amacına yönelik olduğu konusunda görüş birliği içindedirler. Allah’ın yapılmasını istediği şeylerde kullar için çok büyük faydalar, yasakladığı şeylerde ise büyük zararlar bulunduğu inkar edilemez bir gerçektir. İslâmi öğretinin kendilerine yüklediği görev gereği İslâm âlimleri çeşitli ibadetlerin yarar ve hikmetleri konusunda öteden beri kafa yormuş, bunların kişisel pratik yararlarından çok, insan nefsinin arındırılması ve yükseltilmesi yolunda fonksiyonel hâle getirilmesine çalışmışlardır. Bu bağlamda kulların yapmakla yükümlü tutulduğu ibadetlerin sağladığı bazı faydalar ya da hikmetler tespit edilebildiği gibi, bu faydaların veya gerçekleştirilmek istenen amaçların tamamının tespit edilemediği de bir hakikattir.

Oruç ibadetinin temel hedefi insanları takvaya eriştirmektir. Bu bizzat Kur’an-ı Kerim’de “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı…” (Bakara, 2,/183) şeklinde ifade edilmektedir. Oruç ibadeti kanaatkarlığımızı güçlendirir. Açlık çeken insan yoksulun, muhtacın durumunu anlar ve kanaat etmenin önemini daha iyi kavrar. Artık israf edemez olur. Allah Resulü’nün “Kanaat bitmeyen bir hazinedir” (Beyhakî, “Zühd”,2/88) sözü, müminin kulaklarında yankılanır. Nimetin eskisinden daha çok kadrini bilen insan, Allah’a olan şükrünü artırır. Hırsın mahrumiyete, kanaatin rahmete vesile olduğunu anlar. Allah Resulü’nün “iktisat eden geçim sıkıntısı çekmez” (Ibn Ebî Şeybe, el-Musannef, 5/331) müjdesi hayatında tezahür etmeye başlar. Oruç ibadeti, insana iftar ve sahur ile, kılınan teravih namazlarıyla, diğer ibadetlerle hayata çekidüzen verme imkânı tanır.

Oruç ayı olan Ramazan Ayı, kulun Rabbine iltica ederek, günahlarının bağışlanması için hayat yoluna yerleştirilmiş fırsat ve hazinelerle doludur. Kişi, Kur’an üzerinde daha fazla düşünme imkânı yakalar. Ramazanın getirdiği bereketle insan, Kur’an’dan daha çok haz alır, onu daha derinden ve bilinçle dinleyip anlama imkânını elde eder. Oruç bedenin zekâtı olarak, vücutta birikmiş zararlı unsurların defi için metabolizmaya büyük bir imkân sağlar. İnsanın, vücudunu diğer canlılardan daha farklı olarak madde ve mananın sırlı ve ahenkli bir birleşimi olarak görmeye başladığı bu ayda vücutlar yenilenir, dimağlar parlar… Allah Resulü’nün “oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız” sözünü teyit edercesine bedenlerimiz sağlık bulur. (Taberani, Mu’cemu’l-Ev-sat, VIII, 174). Ramazan orucu ümitsiz insanların bağışlanma ümitlerini yeşerttikleri bir zaman dilimidir. Oruç, ansızın gelecek sıkıntılara karşı insanlara dayanıklı olmayı öğreten bir öğretmendir. Çocuklarımıza dinlerini, havasını teneffüs ederek, yaşayarak öğrenme ve yaşama fırsatı veren bir aydır Ramazan.

İlginizi ÇekebilirAnlamlı ve resimli Ramazan mesajları: Hadisler ve ayetler içeren Ramazan ayı mesajları...Anlamlı ve resimli Ramazan mesajları: Hadisler ve ayetler içeren Ramazan ayı mesajları...

 

İlginizi ÇekebilirRamazan İmsakiyesi yayınlandı: İstanbul, Ankara, İzmir ve İl il imsak vakitleri...Ramazan İmsakiyesi yayınlandı: İstanbul, Ankara, İzmir ve İl il imsak vakitleri...