Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz, İstanbul Adalet Sarayı’nda anıldı

Görevi başındayken, 31 Mart 2015 tarihinde, makam odasını basan DHKP-C’li teröristler tarafından şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, İstanbul Adliyesi'nde anıldı. 

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015 yılında İstanbul Adalet Sarayı'nda görevi başındayken, DHKP-C ‘li teröristlerce çalışma odasında rehin alındıktan sonra şehit edilmişti.

Savcı Kiraz, şehit edilişinin 6’ıncı yılında İstanbul Adalet Sarayı'nda anıldı. Anma töreninin ardından, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın makam odası ziyaret edilecek. Ardından Kiraz'ın mezarı ziyaret edilecek.

Anma törenine İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Okan Albayrak, Başsavcı vekilleri, Şehit savcı Kiraz'ın babası Hakkı Kiraz, savcılar ve hakimler katıldı.

“HAKİM-SAVCI CÜBBESİ ATEŞTEN BİR GÖMLEK”

Anma töreninde konuşan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, “Kıymetli konuklar, öyle bir meslek icra ediyoruz ki hakim-savcı cübbesinin ateşten bir gömlek olduğunu her an hissedebiliyoruz. Sorumluluğu ağır, yükü büyük. Adalet savaşçısı, hem masumun hakkını koruyacak ve hem de suçlunun hak ettiği şekilde cezalandırılmasını sağlayacak. Bu yük hepimizin omuzlarında” dedi.

Başsavcı Yılmaz, konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Mehmet Selim kardeşimiz; 6 yıl önce bugün, hain saldırıya hedef olmasaydı, Erzincan-Çayırlı’da 1998’de göreve başladığı günden beri nerdeyse çeyrek asırlık (23 yıl) mesleki tecrübesi ile aramızda olacaktı. Selim savcımız 2015 yılı Mart ayının son günü evinden çıkıp Adliye’ye geldi. İşine, dosyalarına tutkuyla bağlıydı. O gün de yapacak çok işi vardı. Maalesef, sabah çıktığı yuvasına bir daha dönemedi. O sabah evden çıkarken, eşi ve çocukları ile son kez vedalaşmıştı. Kendisi başta olmak üzere, ailesi de arkadaşları da hain terör örgütünün kendisini hedef alan alçak planından haberdar değillerdi.”

“AYNI SINIFTA BİRLİKTE OKUDUK”

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden sınıf arkadaşı olduklarını söyleyen Başsavcı Yılmaz, Kiraz’ın sakin tabiatlı, dürüst, yardım sever bir kişiliğe sahip olduğunu söyledi. Yılmaz; “Samimi, temiz, kusursuz gibi anlamları taşıyan “Selim”, sadece O’nun adı değil kişiliğini, davranışlarını yansıtan bir vasfı idi. Aynı sınıfta birlikte okuduk. Daha sonra hâkim – savcı adayı olarak eğitim merkezinde de hukukumuz, dostluğumuz devam etti. Çalışkan, başarılı, disiplinli bir öğrenciydi, her yönüyle hepimize örnek bir arkadaştı. Hatırasının önünde saygı ve hürmetle eğiliyor, böylesi kıymetli bir evladı yetiştiren anne ve babasının ellerinden öpüyoruz.” ifadelerini kullandı.

TERÖRİSTLERİN ADLİ SÜRECİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Savcının şehit edilmesinde rol oynadıkları iddiasıyla yargılananların dosyasına ilişkin ise şu bilgileri paylaştı; “Onların hain planlarına asla alet olmadık, kardeşliğimizi bozmalarına izin vermedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz; 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonunda; 2 sanık müebbet hapse, diğer 3 sanık ise çeşitli hapis cezalarına (10, 10 ve 6 yıl) mahkûm edildiler. Dokuz firari sanık hakkında yargılama devam etmektedir.”

“Kıymetli çalışma arkadaşlarım, Mehmet Selim Savcımız görevi başında, masasında şehit edildi. Bir “adalet şehidi” olarak bizlere bıraktığı emaneti hiçbir zaman unutmayacağız. Her birimiz, hukuk, vicdan ve hakkaniyet doğrultusunda, gücümüz yettiği kadar adaletin tecellisi için gayret edeceğiz. Kendisinin biz meslektaşlarına bıraktığı en büyük miras budur. Bu vesileyle, başta Selim Kardeşimiz olmak üzere, tüm adalet şehitlerimize Allah’tan rahmet, geride bıraktıklarına sabırlar diliyorum. Hepinize selamlarımı ve şükranlarımı sunuyorum.”

TÖRENDE ŞEHİT SAVCI KİRAZ'IN BABASI DA KONUŞTU

Anma töreninde, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın babası Hakkı Kiraz da konuştu. Baba Hakkı Kiraz'ın konuşması şu şekilde;

“Sayın Başsavcı'nın buyurduğu gibi 6 yıl önce bugün yine burada beraberdik ama o gün bizim için inanıyorum ki bütün Türkiye için çok karanlık bir gündü. Fakat elhamdülillah o gün beraberdik ondan sonra da beraber olduk ve bugün de beraberiz. Ne mutlu bizim bu beraberliğimize. Bizler böyle beraber olduktan sonra, ölüsüne ve dirisine saygılı bir milletin ferdi olduktan sonra inşallah sırtımız yere gelmez. Rabbim sizleri muhafaza etsin, Allah sizleri korusun, devletimize milletimize de zeval vermesin.”

“BİR TANE MEHMET SELİM GİDER, BİNLERCE MEHMET SELİM DOĞARIZ”

“Evlat acısını Allah kimseye göstermesin. Ama elbette ki her şeyin bir bedeli vardır. Eğer biz bu milletin bir ferdi isek, bu değerli vatanda yaşıyorsak, mutlaka ve mutlaka bir bedeli vardır. Herkes bunu iyi bilmelidir. Ama bu vatanımızın da bir değeri vardır ve bir bedeli vardır. Nedir o bedel, o bizim şu bedenimizdeki canımız ve damarımızdaki kanımızdır. Eğer söz konusu vatanın bütünlüğü ise bu milletin birlik ve beraberliği eğer kasıt buna ise bizim bedenimizdeki canımızın ve damarımızdaki kanımızın ne kıymeti vardır. Bir tane Mehmet Selim gider, binlerce Mehmet Selim doğarız.”

ADALET BAKANI MESAJ GÖNDERDİ

Anma töreninde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den gönderilen mesaj da okundu. Adalet Bakanı Gül'ün gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verildi;

“Altı yıl önce bugün, milletimizin çok kıymetli bir evladı, adalet teşkilatımızın çok değerli bir mensubu olan Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz'ı, menfur bir terör saldırısında kaybetmenin acısını halen yüreğimizde derinden hissediyoruz. Merhum Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz, görevini her zaman hakkıyla yerine getirmiş, hukuku, adaleti canı pahasına savunmuştur. Ona kurşun sıkan teröristler, aslında ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ve demokratik hukuk devletimizin ayrılmaz parçası olan yargıyı hedef almıştır.”

“Adaletsizliği ve hukuksuzluğu hâkim kılmak isteyenlere karşı tıpkı Mehmet Selim Kiraz savcımız gibi canımız pahasına da olsa mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Milletimizin aydınlık geleceğini, vatanımızın bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü, terör örgütlerine karşı hukuk çerçevesi içerisinde koruma azmimiz, direncimiz ve kararlılığımız her geçen gün daha da artmaktadır. Adı, amacı, hedefi ne olursa olsun terör örgütleri bu ülke üzerindeki kirli planlarını hiçbir zaman hayata geçiremeyecek; terör, bu ülkenin yargısını asla yıldıramayacak ve yolundan asla döndüremeyecektir.”

“Terör örgütleri yok olmaya, lanetlenmeye mahkûmdur. Onlarla kahramanca mücadele eden şehitlerimizin adı ve aziz hatırası ise her zaman kalbimizde yaşamaya devam edecektir. Mehmet Selim Kiraz adı da, hem kalbimizde hem de ülkemizin birçok kurum ve kuruluşunda yaşamaya devam edecek, şehit savcımızı her zaman hayırla, duayla ve rahmetle yâd edeceğiz. Bu vesileyle, Merhum Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz'a ve görevi başında şehit edilen bütün adalet teşkilatı mensuplarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Başta şehit savcımızın ailesi olmak üzere anma programına katılan bütün davetlileri, yargı mensuplarını ve çalışanlarını muhabbetle selamlıyorum.”

Törenin ardından şehit savcı Kiraz için makam odasında dua okunarak, çelenk ve karanfiller bırakıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...