Şevval ayında oruç tutulur mu? Şevval ayı ne zaman bitiyor?

Hicri takvimin 10’uncu ayı olan Şevval ayı Ramazan ayının bitimiyle başladı. Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır.

Şevval ayında oruç tutulur mu? Şevval ayı ne zaman bitiyor?

Şevval, sözlükte “yukarı kalkmak, yükselmek; kaldırmak” anlamlarındaki şevl kökünden türemiş kamerî yılın ramazandan sonra ve zilkadeden önce gelen onuncu ayının adıdır. Mümin Ramazan ayı ardından Şevval ayında da oruç tutabiliyor. İşte Şevval ayı hakkında detaylar…

ŞEVVAL AYI NE ZAMAN BİTİYOR?

Şevval ayı 13 Mayıs 2021 tarihinde başladı ve 11 Haziran 2021 tarihinde sona erecek.

ŞEVVAL AYINDA ORUÇ TUTULUR MU?

Ramazan'dan sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 421, 422).

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan'da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan'da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan'da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...