Balon balığı yiyen ikinci kaptan öldü, dört denizci hastanelik oldu

Hatay'ın İskenderun ilçesine gelen kuru yük gemisinin mürettebatı, Finike açıklarında yakalanan balon balığını yedi. Zehirlenen geminin ikinci kaptanı Muhammer Alak öldü, dört denizci ise hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Balon balığı yiyen ikinci kaptan öldü, dört denizci hastanelik oldu

İzmir’den aldığı yükü İskenderun’a götüren M/V Ali Işık adlı kuru yük gemisindeki denizciler, 27 Ocak günü Finike açıklarında balık avlarken birkaç balon balığı da yakaladı. Geminin ikinci kaptanı Muhammer Alak ve makine yağcısı Nazmiye Aldemirin tuttuğu balıklar, yenilmek üzere geminin derin dondurucusuna konuldu.

30 Ocak sabahı, İskenderun Metalurji Limanına ulaşan geminin aşçısı Şahin Yılmaz, ikinci kaptan Alak’ın isteği üzerine balon balıklarını temizleyerek pişirdi. Alak, başçarkçı Asım Cort, aşçı Şahin Yılmaz ve makine yağcıları Nazmi Aldemir ile Cüneyt Keleş, saat 10.00 sıralarında balıkları yedi.

Muhammer Alak

Balıkları yiyen kişilerde bir süre sonra zehirlenme belirtileri görülmeye başlandı. İkinci kaptan Muhammer Alak, saat 13.00 sıralarında fenalaşarak yere yığıldı. Büyük panik yaşanan gemide kaptan Şerafettin Yılmaz, kalp masajı ve oksijen takviyesiyle Alak’ı hayatta tutmaya çalıştı. Ancak ikinci kaptan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Zehirlenen diğer dört denizci, askerler tarafından hemen İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Asım Cort, durumunun ciddiyetini koruması üzerine Adana’daki Çukurova Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı ve yoğun bakımda süren tedavisinin ardından taburcu edildi. (DHA)

ALTI AY İÇERİSİNDE ÜÇÜNCÜ ÖLÜM

Van ve Antalya’dan sonra son altı ay içerisinde üçüncü ölüm vakasının yaşandığını, balon balıklarının dünyada bilinen en güçlü denizel toksini içerdiğinin altını çizen Doç. Dr. Ali Rıza Köşker, şunları söyledi: Bu toksinin panzehri yok. Öldürücü dozun üzerinde zehir vücuda alındığı takdirde çok büyük olasılıkla ölümle sonuçlanıyor. Maalesef bunu ülke olarak yaşayarak görmekteyiz. Son 6 ay içerisinde üzülerek görüyoruz ki 3ncü ölümlü vakayı yaşadık. Antalya’da, Van’da ve hatta en son bir gemi personeli olan denizcinin zehirlendiğini öğrendik. Tabi denizcinin de bu denli bilinçsizce hareket edip balon balığını tüketmiş olması da üzücü yanlardan birisi. Biz sürekli halkımızın balon balıklarını tüketmemesi konusunda uyarılarda bulunuyoruz.

Balon balığı faciası iddiasına Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı İlginizi Çekebilir Balon balığı faciası iddiasına Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı Balon balığına dikkat! 2 kişi zehirlendi, biri öldü İlginizi Çekebilir Balon balığına dikkat! 2 kişi zehirlendi, biri öldü

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...