Çin aşısına acil kullanım onayı verildi

Yapılan son dakika açıklamasına göre Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Çin aşısına acil kullanım onayı verdi.

Çin aşısına acil kullanım onayı verildi

Bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu öncesi sıcak bir gelişme yaşandı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Çin aşısına acil kullanım onayı verdi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

*Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen ve halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında kullanılması planlanan “Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon” isimli aşı halka hızlı erişiminin sağlanması için Acil Kullanım Onayı kapsamında değerlendirilmiştir.

*Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize ulaşan numuneler Kurumumuz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelenmiştir. Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir.

ETKİNLİK ORANI TARTIŞMAYA NEDEN OLMUŞTU

Çin merkezli SinoVac'ın geliştirdiği ve Türkiye, Endonezya ve Brezilya'da denenen corona virüsü aşısının etkililik oranı tartışma yaratmıştı.

Brezilyalı araştırmacılar geçen hafta aşının corona virüsünün hafif seyreden vakalarına karşı yüzde 78 etkinlik gösterdiğini ve ağır vakaların tamamını önlediğini açıklamışlardı.

YÜZDE 50.38 OLDUĞU DUYURULDU

Batundan Biyomedikal Merkezi Klinik Araştırma Direktörü Ricardo Palacios, Çin’in SinoVac aşısının yüzde 50,38 oranda ‘genel etkinlik’ gösterdiğini duyurdu.

Endonezya, aşının yüzde 65 etkinlik gösterdiğini açıklayarak acil durumlarda kullanımına onay vermişti. Aşının etkinlik oranı Türkiye’de yüzde 91 seviyesinde açıklanmıştı.

SinoVac aşısıyla ilgili yeni açıklama: Etkinlik oranı yüzde 50,38 İlginizi Çekebilir SinoVac aşısıyla ilgili yeni açıklama: Etkinlik oranı yüzde 50,38 Çin aşısında açıklanan farklı rakamlar ne anlama geliyor? İlginizi Çekebilir Çin aşısında açıklanan farklı rakamlar ne anlama geliyor? Çin'in corona aşısında kafaları karıştıran sonuç: Türkiye'de yüzde 91 Endonezya'da yüzde 63 İlginizi Çekebilir Çin'in corona aşısında kafaları karıştıran sonuç: Türkiye'de yüzde 91 Endonezya'da yüzde 63

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Bilim Brezilya Çin Corona Dünya Endonezya Sağlık Sağlık Bakanlığı Sinovac son dakika Sözcü Türkiye WhatsApp
Loading...