İçişleri Bakanlığı duyurdu…. ‘Silici’ operasyonu: 220 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli eş zamanlı 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik ''Silici" kod adlı operasyon gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı, operasyonun Cumhuriyet tarihinin akaryakıta bağlı en büyük vergi kaçakçılığı operasyonu olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’nca duyurulan operasyon süreci İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatıldı. Bazı akaryakıt dağıtım firmalarının devleti büyük vergi kaybına uğrattığının belirlenmesiyle başlayan çalışmada Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı, MASAK, Gelir İdaresi (GİB) ve Vergi Denetim Kurulu (VDK) koordinesinde çalışma yapıldı.

Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen, hafta başında akaryakıt sektöründeki vergi kaçakçılığını gündeme getirmişti.

Akaryakıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi? İlginizi Çekebilir Akaryakıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?

 

DEVLETİ 15 MİLYAR ZARARA UĞRATTILAR

Çalışmalarda 608 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiğinin tespit edildiği belirtildi.

Silinen akaryakıtın güncel maddi değerinin yaklaşık 3.6 milyar lira olduğu ve MASAK raporuna göre devletin yıllık 3 milyar TL’den olmak üzere 5 yıl içerisinde 15 milyar TL zarara uğratıldığı öğrenildi.

220 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Araştırmaların tamamlanmasının ardından İstanbul merkezli 50 ilde “Silici” adı verilen operasyon gerçekleştirildi. EGM ve KOM Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, 15- 16 Ocak tarihinde eş zamanlı bakınlar düzenledi. 220 şüpheli gözaltına alındı. 

170 AKARYAKIT İSTASYONUNDA ARAMA

Operasyon düzenlenen illerde 170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması, 1 istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon yazılım ve bağlı 1 şubesi olmak üzere toplam 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılımı ile aramalar yapıldı.

Yapılan aramalarda firmaların ana bilgisayarları, hard diskleri ve bazı dijital materyallere el konuldu. Mali belgeler, bilgisayar ve cep telefonları uzmanlar tarafından incelenmeye alındı.

HEM FATURA SATIYORLAR HEM KAÇAK AKARYAKIT

Edinilen ilk bilgilere göre akaryakıt kaçakçılarının 15 milyarlık vurgunu şu yöntemle yaptı: İthal edilen akaryakıt önce dağıtım firmasına gidiyor. Bu ürün bir akaryakıt istasyonu adına faturalandırıyor.

İstasyona girmeyen yakıt, kum ocağı, asfalt ve nakliye firmalarına satılmış gibi gösteriliyor. Bu firmalar faturaları, üzerinde yazılı tutarın yüzde 6'sı ile satın alıyor. Yüzde 18 KDV'li faturalarda önemli ölçüde vergi indirimi sağlıyor.

Tanker kamyonlardaki yakıtlar ise farklı istasyonlara faturasız olarak naklediliyor. Bu firmalarda otomasyona müdahale eden dolandırıcılar, akaryakıtları vatandaşlara satarken sistemde satış gösterilmiyor.

İstanbul merkezli 5 ilde silah kaçakçılarına operasyon İlginizi Çekebilir İstanbul merkezli 5 ilde silah kaçakçılarına operasyon

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...