Tanju Özcan için karar verildi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın Yüksek Disiplin Kurulu'na uyarı için sevk edildiğini duyurdu.

Tanju Özcan için karar verildi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Öztrak, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a ilişkin şu ifadeleri kullandı:

* “Bolu Belediye Başkanı'nın bir kadın hemşehrisi hakkında yaptığı yakışıksız açıklamayı kabul edebilmemiz mümkün değil.

* Sindirebilmemiz de mümkün değil. Ama kendisi hatasını anlayarak kamuoyu önünde özür diledi.

* Bu özrü de dikkate alarak Bolu Belediye Başkanı'nın bir kadın hemşehrisi hakkında yapmış olduğu yakışıksız açıklamalar nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu'na, uyarılması talebiyle sevkine MYK'da oy birliğiyle karar verdik.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde basın açıklaması yaptı, soruları yanıtladı. Öztrak, bugün itibariyle başlayan yüz yüze eğitime ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“SARAY YÖNETİMİ TURİZMDEN GELECEK DÖVİZE VERDİĞİ ÖNEMİ EĞİTİME VEREMEDİ”

“Okullar, salgın gibi olağanüstü durumlarda en son kapanıp, en önce açılması gereken kurumlardır. Çocuklarımızın, ülkemizin geleceği, yarınlardır. Onların okullarından, eğitimlerinden uzak kaldıkları her gün ülkemiz için telafisi zor bir faturanın daha da kabarması demektir. Türkiye salgında okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkelerden biri. Saray yönetimi turizmden ve sanayiden gelecek dövize verdiği önemi maalesef çocuklarımızın geleceğine, eğitimine veremedi.

“BÜYÜK GÖREV VE SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR”

Salgında pek çok öğrenci uzaktan eğitime ulaşamadı. Ulaşanlar da bundan bir şey anlamadı. Bir nesil, göz göre göre heba olma noktasına geldi. Şimdi bu açığı kapatmak için hükümete, eğitimcilere, velilere ve öğrencilere büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Salgın nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın sayısı geçen yıl bu zamanlarda 50 civarındaydı. Üst üste yapılan hatalar sonucunda bu sayı bugün 300'e dayandı. İşte böyle bir ortamda okulları açıyoruz…

“ÖĞRETMEN VE OKUL PERSONELİNDE AŞISINI OLMAYANLAR VAR”

Sınıf mevcutları hala çok kalabalık olan okullarımız var. Bu okullarda öğrenci yoğunluğunu azaltmak için ikili eğitime geçmek bir seçenek olabilir. Yine öğretmen ve okul personelinde aşısını olmayanlar var. Sağlık Bakanı'nın açıklamasına göre öğretmenlerde iki doz aşı oranı yüzde 70'lerde. Genel aşılanma oranında ise henüz yüzde 50'yi daha yakalayamadık. Aşılamadaki gecikmeler, yavrularımızın da tehdit ediyor. Aşılamayı hızlandırmak için gerekiyorsa, dünyadaki diğer ülkelerin yaptığı gibi, ödül ve teşvik programları uygulanabilir.

“BU ÖNLEM NE KADAR SÜRE İŞE YARAYACAK?”

Sınıfların havalandırılması bir başka sorun. ‘Kapılar, camlar açılacak' deniyor. Deniyor da kış geliyor. Bu önlem her yerde ne kadar süre işe yarayacak? Yine bazı okullarımızda doğru dürüst hizmetli personel yok. Bu konuda da bize çok şikayetler geliyor. Böyle bir durumda okullarda hijyen nasıl sağlanacak? Kronik hastalığı olan çocuklarımız var. Bu evlatlarımız olası bir bulaş durumunda ciddi risklerle karşılaşabilir. Bu çocuklarımızın eğitimi için mutlaka alternatif plan hazırlamak gerekiyor.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANI MİLLETİMİZİ AYDINLATMALI”

Milli Eğitim Bakanı bu konuda milletimizi aydınlatmalıdır. Çocuklarımızın sağlığını korumak için alınan tedbirler konusunda tüm veliler bilgilendirilmeli, eğitim sürecinin tarafı olan bütün unsurlar birlikte hareket edebilmelidir.”

Tanju Özcan: Sığınmacılara vatandaşlık verilmeyeceği derhal açıklanmalıdır İlginizi Çekebilir Tanju Özcan: Sığınmacılara vatandaşlık verilmeyeceği derhal açıklanmalıdır