Sözcü Plus Giriş

‘Tayyip Dede biz babamızı istiyoruz’

İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen süresiz nafaka mağdurlarının yürüyüşü Ankara Göksu parkında son buldu. Kısa süre evli kalan ve aylık bin 500 lira nafaka ödeyen mağdur isyan etti. Mağdur çocuklardan birinin tuttuğu döviz dikkat çekti: "Tayyip Dede biz babamızı istiyoruz"

Güncellenme: 16:17, 11/06/2021
‘Tayyip Dede biz babamızı istiyoruz’

İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen süresiz nafaka mağdurlarının yürüyüşü Ankara Göksu parkında son buldu.
Süresiz nafaka mağdurlarının bulunduğu grup adına yapılan açıklamada “Süresiz nafaka zulmü kaldırılmalı, TMK'daki nafaka hükümleri Atatürk döneminde yapılan ve 1988 yılına kadar geçerli olan şekline getirilmelidir” denildi.

Nafaka ve boşanma mağduru vatandaşlar, çocuklarını göremediklerini, mahkeme süresinin uzamasından dolayı yaşadıkları maddi manevi sıkıntıları 10 gündür yaptıkları yürüyüşle kamuoyuna ve yetkililere mağduriyetlerini duyurmak istediklerini açıkladı.

“DAVALAR UZUN SÜRÜYOR”

Süresiz Nafaka Mağdurları Kurucu Başkanı İlhan Ergincan, “ Bu yürüyüşteki temel amacımız aile konusundaki sorunları kamuoyuna duyurmak” dedi. Ergincan, “Süresiz nafakayla ilgili sorunlar var. 10 gün evli kalıyorsunuz 5 yıl 10 yıl süresiz nafaka ödemek zorunda kalıyorsunuz. ” dedi.

Başkan Ergincan şöyle devam etti: “Bu nafaka kadın evlenmeden bitmiyor. Onun ortadan kalkması için kadının resmi olarak evlenmesi, 3 bin 800'ün üzerinde maaş alması gerekiyor ve kadının haysiyetsiz yaşam sürmesi gerekiyor. Bunun ispatı da bize kalıyor bu kez de eğer bunun ispatını yaparsak kadının özel hayatını ihlal suçundan hapis cezasıyla karşılaşıyoruz. Boşanma davaları uzun sürüyor. Şu anda 19 yıl süren bir dava mevcut. Bu yüzden kimse yeni bir hayat kuramıyor.”

İlginizi Çekebilir1 gün evli kaldı, 4 yıldır nafaka ödüyor! Ankara'ya kadar yürüyecek1 gün evli kaldı, 4 yıldır nafaka ödüyor! Ankara'ya kadar yürüyecekİlginizi ÇekebilirCem Yılmaz eski eşine ödediği 10 bin dolarlık nafakanın azaltılmasını istediCem Yılmaz eski eşine ödediği 10 bin dolarlık nafakanın azaltılmasını istediİlginizi ÇekebilirNikah sonrası kaçan eşine ödediği nafakayı protesto için İstanbul'a yürüyorNikah sonrası kaçan eşine ödediği nafakayı protesto için İstanbul'a yürüyorİlginizi ÇekebilirEşine 'salak' diyen kadına nafaka yokEşine 'salak' diyen kadına nafaka yok
Yayınlanma Tarihi:16:01,