Sözcü Plus Giriş

TBMM Başkanı Şentop’tan ‘yeni anayasa’ açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. "Niyet okumayı bir kenara bırakarak herkesin bu işin olabilirliğini, gerçekleşebilirliğini denemesi gerekir kanaatindeyim" dedi.

Sözcü İstanbul
Güncellenme: 14:33, 08/02/2021

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’in 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Antep’e 8 Şubat 1921’de ‘Gazi’ unvanı verilişi anma programına katıldı.

Program sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni anayasa çağrısıyla ilgili inandırıcı bulmadığı yönündeki açıklaması hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

– Yeni anayasa fikri bütün herkeste her zaman bir heyecan uyandırıyor. Daha önceki görüş ve açıklamalarına baktığımda yeni anayasa konusunda herkesin kararlılığını görüyorum. Ayrıca şu anda hükümet sistemi tartışmaları yapılıyor.

KAÇINMAK DOĞRU DEĞİL

– Hükümet sistemi tartışması bizatihi zaten anayasa tartışması demektir. Bir taraftan anayasa tartışması yapmak bir taraftan da onun da içinde olduğu yeni anayasa tartışmasından kaçınmak doğru değildir diye düşünüyorum. Yeni anayasa konusunda niyet okumayı bir kenara bırakarak herkesin bu işin olabilirliğini, gerçekleşebilirliğini denemesi gerekir kanaatindeyim.

ENİS BERBEROĞLU KARARI

Mustafa Şentop, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Enis Berberoğlu kararına ilişkin soru üzerine, “Herhangi bir değerlendirme yapmak istemem. Süreç ilerliyor. Anayasa Mahkemesi bir karar verdi o karar başsavcılığa intikal etti savcılık da bunu ilgili merciine iletiyor. Süreç normal seyri içerisinde ilerliyor. Bir değerlendirme yapmama gerek yok” dedi.

CHP Grup Başkanvekillerinin de kendisiyle görüşme yaptığının hatırlatılması üzerine Şentop, “Anayasa Mahkemesi kararından sonra yapmışlardı. Anayasa Mahkemesi zaten kararında kendisinin ihlalin nasıl kaldırılacağına dair açıklama kararını orada ifade etmişti. Başsavcılığın talebi ona uygun bir süreç” dedi. (DHA)

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Mahkeme Enis Berberoğlu hakkında AYM kararına uyulması kararını verdiSon dakika... Mahkeme Enis Berberoğlu hakkında AYM kararına uyulması kararını verdi
Yayınlanma Tarihi:14:23,