Türkiye’nin en büyük narkotik operasyonunda 253 gözaltı

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün 5 aylık bir saha çalışmasının sonucu, uyuşturucu madde satıcılığı, üretimi yaptıkları belirtilen ve ‘Torbacı’ olarak bilinen kişilere karşı geniş kapsamlı bir operasyon düzenlendi. Operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 313 kişiden 253’ünün yakalandığı bildirildi.

2 bin 124 polisin katılımıyla gerçekleşen ve Vatan adı verilen operasyona helikopter ile de havadan destek verildi. Özel harekat timlerinin açılmayan kapıları koç başı ile kırdığı operasyonda, evler didik didik edildi. Narkotik köpekler de yatak içleri ve dolaplar ile gözlü bölmelerde, bazı evlerin teraslarında Hint Keneviri ele geçirilirken, eroin, metan ketamin gibi çeşitli türlerde çok miktarda uyuşturucuya ulaşıldı. Müzik panellerinin içinde 13 tabanca ve pompalı tüfek ele geçirildi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Emniyet Müdür Vekili Aşkın Söğüt ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Bülent Polat ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak olarak düzenlenen operasyonun, 5 aylık bir saha çalışmasının sonucunda gerçekleştirildiğini belirtti. Operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 313 kişiden 253'ünün yakalandığını, kalanların aramalarının ise sürdüğünü belirten Vali Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Operasyonlarda aklınıza gelebilecek tüm uyuşturucu çeşitlerinden ele geçirdik. Daha önce torbacılara yönelik 23 operasyon düzenlenmişti. Önceki operasyonlar, belirli mahallelere yönelik yapılıyordu. Bu operasyon ise, şehrin tamamında yapıldı.”

Vali Gül, gözaltına alınanlar arasında yabancı uyruklu kişilerin olup olmadığı yönündeki bir soruyu, “Az sayıda olsa da var. Onlar da gerekli cezalarını çektikten sora sınır dışı edilecekler” şeklinde yanıtlarken, operasyonun devam ettiğini, ele geçirilen uyuşturucu miktarıyla ilgili daha sonra açıklama yapılacağını da sözlerine ekledi. Gül, “Yakalama kararı bulunan 311 kişinin her biri uyuşturucu satıyor. Bu satanların her biri aynı niteliktedir. Çok fazla bulursa o oranda satar, bu illetin bir gramı ile bir tonu arasında hiçbir fark yok” diye sözlerini tamamladı.

 

Suriyeli uyuşturucu satıcılarına jandarmadan operasyon İlginizi Çekebilir Suriyeli uyuşturucu satıcılarına jandarmadan operasyon

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...