Valilik açıkladı! 15 günlük yasak kararı

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı Köyü’nde açılmak istenen mermer ocağına karşı köylülerin eylem düzenlemesinin ardından, Van Valiliği, kentte gösteri, basın açıklaması, yürüyüş ve açık hava toplantılarının 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Valilik açıkladı! 15 günlük yasak kararı

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylem ve saldırıların önüne geçilmesinin planlandığı belirtildi.

Valilik açıklamasında; Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, terör örgütlerinin planlarının bertarafı, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlüklerin, genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının engellenmesinin hedeflendiği ifade edildi.

Valilk açıklamasında şöyle denildi:

“Van ili coğrafi sınırları içerisinde 3 Haziran 2021 tarihinden geçerli ve 17 Haziran 20211 tarihi de dahil olmak üzere 15 gün süre ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 sayılı kanunun 17. maddesine istinaden yasaklanmıştır.

İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/açılmasının, imza kampanyası düzenlenmesinin, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının, 5442 sayılı İl idaresi Kanunu’nun 11. maddesinin A ve C fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlanmıştır.”

İkizdere'de gösteri ve yürüyüş yasakları 15 gün daha uzatıldı İlginizi Çekebilir İkizdere'de gösteri ve yürüyüş yasakları 15 gün daha uzatıldı Yasakta çifte standart tepki topladı İlginizi Çekebilir Yasakta çifte standart tepki topladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...