Vergi dairesi sokağa çıkma yasağına açık mı? Kısıtlamaya vergi düzenlemesi

Vergisel açıdan mükelleflere hizmet sunan temel idari birim vergi daireleri için bu hafta sonuna özel düzenleme geldi. Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasının ardından ilk ödeme süresinin Pazartesi günü sona erecek olmasından dolayı hafta sonu da hizmet verilecek.

Vergi dairesi sokağa çıkma yasağına açık mı? Kısıtlamaya vergi düzenlemesi

Vergi dairesi, vergi mükellefini tespit eden, vergi tarh eden, tahakkuk ettiren ve tahsil eden resmi yerlerdir. Mesai saatleri içerisinde büroda vatandaşlara hizmet veren vergi dairesi Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermemektedirler ancak bu hafta sonu sokağa çıkma yasağına rağmen açık olacak.

HAFTA SONU VERGİ DAİRELERİ AÇIK

‘Vergi ve Borç Yapılandırma' konulu genelgede, vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7256 sayılı Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşların peşin veya taksitler halinde ödeyebilecekleri son tarihin 1 Mart 2021 Pazartesi günü olduğu belirtildi.

Genelgede Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılandırma kapsamında vergi borçlarını hafta sonu ödemek isteyen vatandaşların gelen talepler dikkate alınarak sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 27 ve 28 Şubat Cumartesi ve Pazar günlerinde vergi dairelerinin açık bulundurulmasına karar verildiği ifade edildi.

Yapılandırma kapsamında olan diğer kamu idarelerinin de kurumlarınca uygun görülmesi halinde aynı tarihlerde açık bulunabileceği belirtildi.

Bu çerçevede ödemenin son tarihi olan 1 Mart günü yoğunluk yaşanmaması ve vatandaşların kanunun getirmiş olduğu imkânlardan azami ölçüde yararlanılabilmesi amacıyla 27 ve 28 Şubat Cumartesi ve Pazar günlerinde güzergah ve muafiyet sebebiyle sınırlı olacak şekilde vatandaşlar, yapılandırılan borçlarını ödemek üzere vergi daireleri ile diğer kamu idarelerine gidebilecek.

Ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasından yapılandırılan borcun ödemesini yapmak üzere sokağa çıktıklarını gösterir belgeyi (borç yapılandırmasına ilişkin başvuru dilekçesi, ödeme planı vb.) yanlarında bulundurmak ve istenildiğinde ibraz etmek kaydıyla muaf olacak.

Ödemelerin yapılacağı vergi daireleri ile kamu idarelerinde görevli personel ise kurum kimliklerini ibraz etmek kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından istisna olacak.

Vergi borcu ödemeleri için son günler: Yapılandırma ilk ödemesi nasıl yapılır? İlginizi Çekebilir Vergi borcu ödemeleri için son günler: Yapılandırma ilk ödemesi nasıl yapılır?

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...