Sözcü Plus Giriş

11 çocuklu Afgan aileden kimlik eylemi

Sivas'ta yaşayan Afganistan uyruklu Mustafa Nasır Ahmet Atayi (42) ailesiyle birlikte kendilerine kimlik verilmesi için eylem yaptı. Polis ekipleri, sorunlarını dinlediği aile fertlerini, yardımcı olunması için İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne götürdü.

Güncellenme: 15:58, 01/06/2021

Afganistan’daki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Mustafa Nasır Ahmet Atayi ve ailesi Sivas’a yerleştirildi. 3 yıl önce Türkiye’ye geldiklerini ve burada geçici kimlik verildiği belirten aile, 1 yıl öncesinde bunların geri alındığını ve sağlık muayenesi olamadıklarını ifade ederek, Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaptı. Dövizler açan aile, kimlik taleplerini dile getirdi.

“BİZE KİMLİK VERİN”

Mustafa Nasır Ahmet Atayi, “3 yıldır Türkiye’deyiz. İlk yıl bize kimlik verildi, rahattık. Ama son iki yıldır kimliğimiz yok. Afganistan’da savaş var, gidemeyiz. 11 çocukla çok müşkül durumdayım. Ya bize kimlik verilsin ya da Afganistan dışında bir ülkeye göndersinler. Çocuklarım hasta, tedavi ettiremiyorum” dedi.

Polis ekipleri, Afgan ailenin sorunlarını dinleyip, gerekli işlemlerinin yapılması için ekip araçlarıyla İl Göç İdaresi Müdürlüğüne götürdü. (DHA)

İlginizi Çekebilir3 Suriyeli uyanıklık yapmak istedi, cezayı yedi3 Suriyeli uyanıklık yapmak istedi, cezayı yedi
Yayınlanma Tarihi:15:44,