6 bacaklı doğan yavru köpek, hayata tutunamadı

Adana'da, veteriner kliniğinde 'Fransız buldog' cinsi köpeğin dünyaya getirdiği 6 bacaklı yavru, doğumdan dakikalar sonra öldü. Doğumu gerçekleştiren veteriner hekim Mete Betin, "Buna doğumsal anomali diyoruz. Bu tür doğumlarda yavru genellikle organ yetmezliğiyle dünyaya geliyor ve yaşama tutunamıyor" dedi.

6 bacaklı doğan yavru köpek, hayata tutunamadı

Anne karnındaki fetüsün gelişim sürecinde kalıtımsal hastalığa, şekil bozukluğuna ya da radyasyona maruz kalma gibi nedenlerle bebeğin ya da yavrunun yapısında, fiziki görüntüsünde meydana gelen sorunlar anlamına gelen ‘doğumsal anomali’ tüm canlılar için ortak hastalık olarak görülüyor. Hayvanlarda insanlara göre daha sık görülen bu hastalık, genellikle ölümle sonuçlanıyor.

Adananın Seyhan ilçesinde veteriner hekim Mete Betinin doğum yaptırdığı ‘Fransız buldog’ cinsi köpeğin 6 yavrusundan biri 6 bacaklı dünyaya geldi. Hayati fonksiyonları zayıf olan yavru, dakikalar sonra organ yetmezliğinden öldü.

BÖBREK, KALP YA DA BAĞIRSAK SORUNLARI OLUYOR

Yavru köpeği görür görmez hayatta tutmak için çabaladıklarını, fakat başaramadıklarını söyleyen Betin, doğumsal anomalinin beraberinde birçok rahatsızlığı da getirdiğini vurguladı. Betin,

“Böyle doğan canlılarda asıl sorun fazla olan uzuv değil, bazı organların yeterli seviyede çalışmamasıdır. Bundan dolayı yüzde 90’ın üzerinde ölüm görülüyor. Örneğin 1 yıl önce İngiltere’de aynı şekilde 6 bacaklı köpek dünyaya geldi fakat 4 gün yaşadı. Böbrek, kalp yetmezliği ve bağırsak rahatsızlıkları bu tür vakalarda öne çıkıyor. Nitekim yavrumuz da hayata tutunamadı. Eğer yaşatabilseydik fazla olan 2 bacağı alacaktık. Bu tür rahatsızlıklar, genetik ya da hayvanlara yanlış ilaç verilmesinden kaynaklanabiliyor” dedi.  (DHA)

Köpek sevgisi boşanma ve milyonluk davaya neden oldu İlginizi Çekebilir Köpek sevgisi boşanma ve milyonluk davaya neden oldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...