AKP yeni anayasa projesini adada açıklayacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, 27 Mayısta 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda gerçekleştirilecek Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa çalışmalarına ilişkin çerçeveyi açıklayacağını söyledi. Kandemir, "Bunun kodlarını yapacağımız toplantıda Cumhurbaşkanı'mızdan duymuş olacağız" dedi.

AKP yeni anayasa projesini adada açıklayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilecek, AKP’nin 81 il ana kademe, kadın ve gençlik kolları başkanlarının yer alacağı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı, ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak ismi değiştirilen Yassıada’daki ilk etkinlik olacak.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Kandemir, 27 Mayıs 1960 darbesinin 61’inci yılında darbe sonrası yargılamalara ev sahipliği yapan ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adasında yapılacak 146’ncı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na ilişkin DHA’ya açıklamalarda bulundu.

‘YASSIADA EN ÖNEMLİ SEMBOL’

Kandemir, 27 Mayıs’ta Yassıada’da olmanın, oradan seslenmenin siyasi anlamı olduğunu belirterek, “27 Mayıs, Türk siyasi tarihinde çok önemli bir kırılma ve dönüm noktası; çünkü 27 Mayıs maalesef darbeler silsilesinin başladığı, darbe geleneğinin Türkiye’de oluştuğu ilk defa milletin oylarıyla seçilmiş iktidarın darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırıldığı bir gün. Millet için yaslı, adıyla Yassıada ise bunun en önemli sembollerinden biri. Orada, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli isimler söz ve kurgu bir mahkemeyle yargılandılar ve Türkiye’de asla unutamayacağımız, demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen kararların alındığı bir ada orası” diye konuştu.

‘VESAYETE NOKTAYI KOYDUĞUMUZ YER’

AK Partinin vesayetle savaşan iktidar olduğunu söyleyen Kandemir, “Bu vesayete noktayı koyduğumuz, acıları unutmadan; ama oradan ders olarak yeni bir şey inşa ettiğimiz bir sembol orası bizim için. Onun için adına ‘Yassıada’ ya da ‘Yaslıada’ değil ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ dedik. Onun için demokrasi ve özgürlükler arasından hem Türkiye’nin yakın siyasi tarihiyle yüzleşmek hem de oradan geleceğe dair nasıl bir vizyon kurduğumuzu, kurguladığımızı haykırmak adına bu toplantıyı son derece önemli görüyoruz” dedi.

‘YENİ ANAYASAYA İLİŞKİN KODLARI DUYACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği mesajlara ilişkin ise Kandemir, şöyle konuştu:

“Cumhur İttifakı’nın millete söylediği bir şey var; ‘Bu darbe anayasasından kurtulmak ve yeni bir anayasa ile toplumun huzuruna çıkmalıyız’ diyoruz. 27 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı’mızın konuşmalarının arasında yeni anayasamızın, yeni anayasa ile ilgili yaklaşımımızın kodlarını görmüş olacağız. Bir kere daha oradan biz milletimize darbeyi unutmadığımızı, acıları unutmadığımızı, bununla yüzleştiğimizi buradan güçlenerek çıktığımızı ve çıkacağımızı bunun zirvesinin de yeni anayasa olduğunu haykıracağız. Yeni anayasayla ilgili bir çerçeveyi Cumhurbaşkanı’mızın konuşmasının satır aralarında göreceğiz.”

‘2023’TE YENİ ANAYASA İLE MİLLETE GİTMEK İSTİYORUZ’

Erkan Kandemir, MHP’nin anayasa teklifinin AK Parti’de yetkili organlarda değerlendirildiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP lideri Devlet Bahçeli ile anayasayı görüştüğünü belirterek, “Değerlendirmeler sonunda AK Parti de taslağını toplumla paylaşacak. Yani bu bir taslak bir öneri ve milletimizden gelen geri dönüşlerle sivil toplum kuruluşlarından gelen geri dönüşlerle MHP’nin yapacağı katkılarla diğer siyasi partilerin yapacağı katkılarla 2023’te yeni yepyeni sivil bir anayasayla milletimizin huzuruna gitmek istiyoruz. Bunun kodlarını yarın yapacağımız toplantıda Cumhurbaşkanı’mızdan duymuş olacağız” diye konuştu.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası açıldı! İlginizi Çekebilir Demokrasi ve Özgürlükler Adası açıldı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...