Biyokütle enerji tesisinde yangın

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesindeki biyokütle enerji santralinde 15 gün sonra çıkan ikinci yangın 60 dönümlük alanı etkilerken yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Bölgede ayrıca sabotaj ihtimaline karşı cumhuriyet savcılığı olayla ilgili inceme başlattı.

Çay ilçesinde özel bir şirkete ait biyokütle enerji santralinde başlayan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Yangında 1 ve 2 numaralı sahalardaki çam kökleri ile mısır silaj balyaları alev alırken, alevler ve dumanlar metrelerce yükseğe çıktı.

Yangına önce Çay, Bolvadin ve Çobanlar ilçe itfaiye ekipleri müdahale ederken sonrasında ise Afyonkarahisar, Isparta, Eskişehir Orman Müdürlüklerinden arazözler ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri müdahale etti.

Yangına ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait helikopterde havadan müdahale gerçekleştirdi. Ekipler alevleri 1 numaraları sahada kontrol altına almayı başarırken, yerleşim yerlerinin yanı başındaki 2 numaralı sahadaki yangını da kontrol altına almak için uğraş veriyor.

Kamu kurumları ve özel firmalara ait iş makineleri de yangını söndürmek için itfaiye ekiplerine destek veriyor. Yangın ayrıca 2 numaralı sahanın dışına çıkarak ev ve besihanelerin bulunduğu alana da sıçradı.

Yangının ardından bölgeye gelen cumhuriyet savcısı ise sabotaj iddiaları ile ilgili jandarma ekipleri ile inceleme yaptı.

“SABOTAJ İHTİMALLERİ ÜZERİNDE DE DURULUYOR”

Bölgeye gelen Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı ise olayda şu ana kadar herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

* Sabotaj ihtimalleri üzerinde de duruluyor. 1 numaralı sahadaki yangın durduruldu ama 2 numaralı sahadaki yerin yanında yerleşim birimleri var. 7 çiftlik, hayvan barınağı ve yerleşim alanı var. Yangın buraya da sıçramış durumda.

* Ekipler insanların ve besihanelerdeki hayvanların tahliyesi için uğraş veriyor. Can kaybı olmaması sevindirici olan gelişme. Bölgede itfaiye ekiplerinin yanı sıra iş makineleri görev yaparken, 112 Acil servis ekipleri de olumsuzluğa karşı bölgede hazır bekletiliyor.

Yangınla ilgili sabotaj ihtimallerinin de değerlendirildiğini dile getiren Başkan Atlı, şu ifadeleri kullandı:

* Yangının kesin çıkış nedeni konusunda arkadaşlar çalışıyor ama şuana kadar belirlenen herhangi bir neden yok. Ama rüzgarın şiddeti yangının çok hızlı ilerlemesine neden oldu. Yangın şu anda kontrol altına alınabilmiş değil.

* Şu anda teknik ve net bir bilgiye sahip değiliz, ilgili kurumlar bu konuda araştırmalarını yapıyorlar. Tabii ki ihtimaller dahilinde ama benim bu konuda bir şey söylemem çok doğru olmaz.

VALİ ÇİÇEK: YANGIN 170 DÖNÜM ALAN İÇERİSİNDE ETKİLİ OLDU

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, bahçesinde yangın çıkan biyokütle enerji tesisine gelerek santral yetkilileri ve yangında görevli olan il müdürlerinden bilgi aldı.

Vali Gökmen Çiçek, daha sonra yangının etkili olduğu alanda ve çiftliklerde inceleme yaptı. İncelemelerin ardından açıklama yapan Vali Çiçek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çiçek, şunları söyledi:

* 170 dönüm alan içerisinde etkili olan yangında aşağı yukarı 200 personelimiz çalışmakta. 35 itfaiye aracımız ve 11 arazözümüz ve gündüz saatlerinde de helikopterle müdahale edildi.

* Arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar fakat yanan ürünlerin ağaç kökü, mısır balyaları olması ve saman balyalarının yanması içten içe devam ediyor.

* Yanan yerlerden çevresine kıvılcımlar atma ihtimali artıyor. Bir de yangının çıktığı ilk andan itibaren saatte 40 kilometre hızla esen rüzgar yangınla mücadelenin uzun sürmesine neden oluyor.

“12 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ, 8 ÇİFTLİK ZARAR GÖRDÜ”

Vali Çiçek, söndürme çalışmaları sırasında 12 kişinin dumandan etkilendiğini belirterek, “Yangının başından itibaren arkadaşlarımızın yoğun çalışması var. Yangında 12 vatandaşımız etkilendi, bu vatandaşlarımızın da 2’sine hastanelerde müdahale edildi. Birisi taburcu edildi diğeri de taburcu olacak. Diğer 10 vatandaşımıza ise olay yerinde müdahale edildi. Çok şükür bir can kaybımız yok. 2 ahırın tamamen, birinin de kısmen yanmasıyla 8 çiftlik yangından etkilendi” diye konuştu.

“58 BÜYÜKBAŞ 460 KÜÇÜKBAŞ HAYVANIMIZI TAHLİYE ETTİK”

Yangını söndürmek için 200 kişinin canla başla çalıştığını kaydeden Vali Çiçek, “Buradaki en büyük dezavantajımız ve bizi en çok yoran şey şu an rüzgarın hızının devam etmesi, meteorolojiyle görüşmelerimizde rüzgarın hızının saat 23.00 itibarıyla azalmasını bekliyoruz. Ama şu an halen devam ediyor. 200 arkadaşımızı canla başla yangını söndürmek için mücadele ediyor. 58 büyükbaş, 460 küçükbaş hayvanımızı tahliye ettik. Onlarda da herhangi bir zayiat vermedik. Bizi mutlu eden şey can ve hayvanlarımızda bir zayiat olmaması” dedi.

“SABOTAJ MI YOKSA KENDİLİĞİNDEN Mİ ÇIKTI”

Sabotaj ihtimali ile ilgili araştırmanın başlatıldığını da belirten Vali Çiçek, “Savcılık tarafından yangının ilk çıktığı yerdeki kamera kayıtlarının hepsi alındı. Bununla ilgili detaylı bir inceleme yaptıktan sonra doğaldır ki konuşabiliriz. Şu an bütün görüntüler elimizde sabotaj mı yoksa kendiliğinden mi çıktı, ilk tespitlerimiz var desek yalan olur. Çünkü detaylı bir çalışma gerekiyor. Arkadaşlarımızda bu yönde çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“ÜMİDİMİZ BİR İKİ SAAT İÇERİSİNDE KONTROL ALTINA ALABİLMEK”

Yangını bir iki saat içinde kontrol altına almak istediklerini ümit ettiklerini söyleyen Vali Çiçek, “Yanan saman balyaları, mısır ve ağaç köklerinin bir anda tamamen söndürülmesi bugün için çok uygun görünmüyor ama ümidimiz bir iki saat içerisinde kontrol altına alabilmek” dedi. DHA

Tavuk çiftliğinde yangın; 10 bin 500 civciv öldü İlginizi Çekebilir Tavuk çiftliğinde yangın; 10 bin 500 civciv öldü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...