FETÖ’nün sözde Kongo imamı tutuklandı

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında aranırken İstanbul'da gaybubet evinde yakalanan FETÖnün sözde Demokratik Kongo Cumhuriyeti imamı İbrahim Tatar (50), Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçundan tutuklandı. İbrahim Tatar'ın firari olduğu günden beri GSM şirketlerine ait herhangi bir hat kullanmadığı saptandı.

FETÖ’nün sözde Kongo imamı tutuklandı

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 2016 yılından beri aranan İbrahim Tatar, dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Organize Suçlarla Mücadele şube müdürlüklerince düzenlenen ortak operasyonla Ümraniye’de kaldığı gaybubet evinde yakalanmıştı. İbrahim Tatar’ın bugün Erzurum Cumhuriyet Savcılığı tarafından Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile ifadesi alındı. Tatar, ifadesinde hakkındaki suçlamaları reddetti. Çocuklarının eğitimleri için yurt dışında bulunduğunu anlatan İbrahim Tatar, tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkeme, Tatar’ı TCK 314/1 maddesi gereğince ‘Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ suçundan tutukladı.

ARANDIĞI DÖNEMDE TELEFON KULLANMAMIŞ

FETÖ/PDY’nin Afrika yapılanmasındaki üst düzey yöneticilerinden olduğu belirtilen İbrahim Tatar’ın, Erzurum’da din kültürü öğretmenliği yaptıktan sonra 2005 yılında Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne gittiği tespit edildi. 2014 yılına kadar Kongo’da görev yapan Tatar’ın tekrar Türkiye’ye dönerek Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bir süre din kültürü öğretmenliği yaptıktan sonra tayinini İstanbul’a aldırdığı belirlendi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası hakkında yakalanma kararı bulunan İbrahim Tatar’ın İstanbul’da başkasının ismine kiralanan evde kaldığı öğrenildi. FETÖ/PDY’nin sözde Kongo Demokratik Cumhuriyeti imamı olan İbrahim Tatar’ın biri kendi, diğeri de kayınvalidesi adına 2 adet ByLock kullandığı, örgütün talimatyıyla Bank Asya’ya para yatırdığı belirlendi. Tatar’ın aranmaya başlandığı 2016 yılından itibaren GSM şirketlerine ait hiçbir hat kullanmadığı tespit edildi.

Motivasyoncu FETÖ'cülere operasyon İlginizi Çekebilir Motivasyoncu FETÖ'cülere operasyon