Haciz sırasında avukatın yanağını ısıran kişinin cezası belli oldu

Bursa Orhaneli'de haciz işlemi sırasında Av. Cüneyt Bülent Şeker’i yanağından ısıran ve İcra Memuru Mustafa Sekmen’e de hakaret eden saldırgan Ömer Konuk, Orhaneli Asliye Ceza Mahkemesi’nce 2 yıl 6 ay, haciz işlemine elinde bıçakla direnen Sevim Konuk ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Haciz sırasında avukatın yanağını ısıran kişinin cezası belli oldu

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde haciz işlemi sırasında Av. Cüneyt Bülent Şeker'i yanağından ısıran ve İcra Memuru Mustafa Sekmen'e de hakaret eden saldırganların cezası belli oldu.

KOYUNLARINI HACZETTİRMEMEK İÇİN DİRENMİŞLERDİ

Olay, 27 Temmuz 2018 tarihinde Orhaneli'nin Göynükbelen Mahallesi'nde meydana gelmişti. Bursa Barosu üyesi Av. Cüneyt Bülent Şeker, müvekkilinin koyun sattığı Sekmen Ailesi'nin 80 koyununu haczetmek üzere gittiklerinde dirençle karşılaşmıştı. Sanık Ömer Konuk, Avukat Şeker'in yanağını ısırırken, annesi Sevim Konuk da elinde bıçakla haczi önlemeye çalışmıştı. Bu arada, İcra Memuru Sekmen de ağır hakarete maruz kalmıştı.

MALA ZARARA BERAAT, GÖREVİ YAPTIRMAMAYA 1 YIL HAPİS CEZASI

Dava, Orhaneli Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, sanık Ömer Konuk'a, kamu görevlisine hakaret ve mala zarar verme suçlarından beraatine karar verdi. Ancak yargı görevi yapan kişilere yönelik “görevi yaptırmamak için direnme suçu”ndan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu cezayı 1 yıl 8 aya indirdi.

YÜZÜNDE İZ KALDIĞI İÇİN 2 YIL HAPİS CEZASI

Ömer Konuk'a, Av. Cüneyt Bülent Şeker'e yönelik kasten yaralama suçundan da 1 yıl hapis cezası veren mahkeme, Şeker'in yüzünde iz kaldığı için cezayı bir kat artırarak 2 yıl hapse çevirdi. Mahkeme, sonuç olarak Ömer Konuk'u 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırdı.

ANNEYE 3 YIL HAPİS CEZASI

Diğer sanık anne Sevim Konuk ise Av. Cüneyt Bülent Şeker ve İcra Memuru Mustafa Sekmen'e yönelik “yargı görevi yapan kişilere görevi yaptırmamak için direnme suçunu bıçakla işlediği için önce 3 yıl 9 ay hapse hükmedildi, sonuç olarak 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

VERİLEN CEZAYI AZ BULARAK İTİRAZ ETTİ

Orhaneli Asliye Ceza Mahkemesi'nin sanıklara verdiği cezayı az bulan Av. Cüneyt Bülent Şeker, davayı Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşıdı. Şeker, dilekçesinde, sanık Ömer Konuk'un kamu görevlisine hakaret suçunun sabit olduğunu, bu konuda verilen beraat kararı ile mala zarar verme suçundan verilen beraat kararının da hatalı olduğunu, iki kararında kaldırılarak sanığın bu iki suçtan da cezalandırılmasını istedi. Şeker ayrıca, olay sırasında ceketinin yırtıldığını, ancak bunun jandarma tarafından delil olarak teslim alınmadığını ifade etti.

“YARGI GÖREVLİSİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEDİ”

Av. Şeker ayrıca, hüküm kurulurken kendisinin “yargı görevi gören kişi” olarak değerlendirilmediğini ve cezanın alt sınırdan verildiğini kaydetti ve “TCK 87/1-c'ye göre kasten yaralama fiili mağdurun yüzünde sabit ize neden olmuşsa belirlenen ceza 5 yıldan az olamaz. Bu nedenle mahkemece verilen ceza yasaya aykırı olup kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca, Bursa 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki talimat duruşmasında, ifademi esas mahkemesinde vereceğimi beyan etmeme rağmen mahkemece tarafıma tebligat yapılmayarak, beyanım alınmadan karar verilmesi de usul ve yasaya aykırıdır” dedi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...