İstanbul’da 28 milyon lira değerinde sahte içki bandrolü ele geçirildi

İstanbul’da “Sahte Bandrol” konusunda çalışma yapan polis bir adrese operasyon düzenledi. Baskında 387 bin adet sahte içki bandrolü ele geçirildi. Polisin düzenlediği operasyonla 28 milyon lira değerinde sahte bandrolün piyasaya sürülmesi önlenmiş oldu.

Operasyon, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirildi. Polis ekipleri Zeytinburnu'nda bir adreste sahte bandrol bulunduğu bilgisi üzerine harekete geçti. Yapılan araştırmalarda basım atölyesi olarak faaliyet gösteren bir işyerinde çok sayıda sahte bandrol olduğu belirlendi. Araştırmaların ardından adrese baskın düzenlendi. Operasyonda E.D., Y.B. ve Ö.Ö. isimli şüpheliler yakalandı.

28 MİLYON LİRA

Adreste yapılan aramada, 8 bin 600 adet tabakadan oluşan 387 bin alkollü içecek bandrolü ele geçirildi. Üzerlerinde “karekod” işaretleri de bulunan bandrollerin piyasa değerinin 28 milyon lira olduğu belirtildi. Aramalarda bandrollerin yapıldığı metal kalıp levhalar, basıma hazır 8 pasaport ve farklı belgeler de ele geçirildi.

SERBEST KALDILAR

Polis ekiplerince gözaltına alınan şüpheliler yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Üç şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Taklit bandrol üretilmesi ya da ülkeye sokulması halinde 4733 sayılı kanun kapsamında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası bulunuyor.

SİSTEMDE GERÇEK GÖRÜNÜYOR 

Sahte karekodların sahte alkollerin belirlenmesi için hazırlanan Bandrollü Ürün İzleme Sistemi’nin (BÜİS) üzerinde gerçek gibi göründüğü belirtildi.

UYGULAMA TELEFONLA ÇALIŞIYOR

Sahte içkinin önüne geçilmek için kullanılan sistem, telefona yüklenen bir uygulama ile çalışıyor. BÜİS uygulaması ile telefon kamerası ile karekod okutuluyor. Bu işlemle sahte bandrollerin ve sahte ürünlerin tespiti amaçlanıyor. Sahte bandrollerin sistemde nasıl gerçek göründüğünün araştırıldığı belirtildi.

İzmir'de sahte alkol operasyonu: 1 tutuklama İlginizi Çekebilir İzmir'de sahte alkol operasyonu: 1 tutuklama İstanbul'da binlerce litre sahte alkol ele geçirildi İlginizi Çekebilir İstanbul'da binlerce litre sahte alkol ele geçirildi