İstanbul’da hücre evlerine baskın! Kanlı eylem planlıyorlardı

İstanbul’da terör örgütü TKP/ML’ye yönelik düzenlenen operasyonda 7 şüpheli gözaltına alınırken aramalarda 7 Kalaşnikof ve bir keskin nişancı tüfeği ele geçirilmişti. Şüphelilerin sansasyonel eylem hazırlığı içindeyken yakalandıkları belirtilen operasyonun detayları ortaya çıktı.

İstanbul’da hücre evlerine baskın! Kanlı eylem planlıyorlardı

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü TKP/ML'ye yönelik yaptığı çalışmalarda bazı şüphelilerin eylem hazırlığında olduğunu tespit etti. Araştırmalarda şüphelilerin Suriye üzerinden uzun namlulu silah getirdikleri istihbaratına ulaşıldı.

7 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Elde edilen bilgiler üzerine operasyon kararı alındı. Özel harekat ve TEM operasyon birimlerinin de katılımıyla Maltepe, Kartal, Bahçelievler, Ümraniye, Pendik ve Ataşehir'de 8 adrese baskın düzenlendi. Geniş güvenlik önlemleri arasında düzenlenen baskında 7 şüpheli yakalandı.

KALAŞNİKOF VE KESKİN NİŞANCI TÜFEĞİ

Operasyonda; 7 Adet AK 47 ( kalaşnikof) tipi uzun namlulu silah, 18 AK 47 şarjörü, 1 keskin nişancı tüfeği, bir keskin nişancı dürbünü, 1 keskin nişancı kamuflajı bir de telsiz ele geçirildi. Çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyale de el konuldu.

SİLAHLI ALAN SORUMLUSU

Gözaltına alınan şüphelilerin terör örgütünün illegal alan sorumlusu olduğu öne sürülen Arzu Ö., silahlı alan sorumlusu olduğu belirtilen Ünal Y. ve eylemlerde yer alacakları iddia edilen Erdem A., Ulaş B., Samet K., Bedirhan Ö. ile Celal K. olduğu öğrenildi. Yakalama kararı bulunan bir şüphelinin ise arandığı belirtildi.

EMNİYETTE SERGİLENDİ

Ele geçirilen silahların silahlı terör örgütüne üye olmaktan 2 kaydı bulunan Ünal Y.'nin evinde bulunduğu belirtildi. Operasyonla örgütün hedeflediği sansasyonel eylemlerin engellendiği belirtilirken, silahlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sergilendi.

DEVLET BÜYÜKLERİNE SALDIRI PLANI

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, “Son dönemde yürütülen  başarılı operasyonlar sonucu ülkemiz içerisinde kırsal alan faaliyetleri sona erdirilen, güç ve taban kitlesinde kayıp yaşayan TKP/ML terör örgütünün; devlet büyüklerine ve bürokratlarına, siyasi parti yöneticilerine ve binalarına, emniyet hizmet binalarına ve polis ekip araçlarına yönelik eylem planlayan hücre evi yapılanmasına yönelik İstanbul'da operasyon gerçekleştirilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...