İzmir depremi soruşturmasında tutuklu sayısı 3’e yükseldi

İzmir'de, geçen yıl 30 Ekim'de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.9 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden 2'si tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 10’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Toplam 18 şüphelinin adliyeye sevk edildiği olayla ilgili olarak tutuklu sayısı 3'e yükseldi.

İzmir depremi soruşturmasında tutuklu sayısı 3’e yükseldi

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen ve 8 binada toplam 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma başlatılıp, deliller toplandı. İlgili belediyelerden yıkılan binalara ait projeler, bilgi ve belgeler temin edilerek muhafaza altına alındı.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden bilirkişi olarak görevlendirilen 7 akademisyenden yıkılan her yapıya ilişkin ayrı ayrı olmak üzere ortak nihai raporlar hazırlanması istendi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görevli 3 akademisyen tarafından enkazlardan numune alınarak analiz edilmiş ve binaların yıkılma nedeninin standartlara uygun olmayan malzeme (özellikle düşük kalite beton) kullanımı ve projelendirme hatalarından kaynaklandığı kanaatine varıldı.

Aynı bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ön raporda sorumluluğu bulunan şüphelilere ilişkin somut tespitler de yapıldı. Gelinen aşama itibariyle nihai raporların tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. Soruşturma kapsamında bugüne kadar 7 şüpheli tutuklandı, 3 şüpheli hakkında da adli kontrol tedbiri uygulandı.

2 ŞÜPHELİNİN GÖZALTI KARARI İPTAL EDİLDİ

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görevli bilirkişi heyeti tarafından hazırlanarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilen ön raporlarda tespiti yapılan ve daha önce haklarında işlem yapılmayan toplam 22 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Polis, aralarında bina gözetmeni, yapı denetim firması gözetmeni, apartman fenni mesulü, izinsiz tadilat yapan kişiler, yapının kentsel dönüşüme girmesine izin vermeyen ve kooperatif yöneticilerinin aralarında bulunduğu 20 kişiyi gözaltına aldı.

Şüphelilerden polisteki işlemleri tamamlanan 12’si dün ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 1’i tutuklandı, 11’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerden 6’sı ise bugün adliyeye sevk edildi.

Diğer iki şüpheliden biri kontrolünde corona virüsüne rastlanması, diğerinin ise yatalak olduğu gerekçesiyle haklarındaki gözaltı kararı iptal edildi. Haklarında gözaltı kararı bulunan 2 şüphelinin ise yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

2 TUTUKLAMA

Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden 2’si tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 10'u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Toplam 18 şüphelinin adliyeye sevk edildiği olayla ilgili olarak tutuklu sayısı 3’e yükseldi. DHA

İzmir depremiyle ilgili gözaltı sayısı 19'a yükseldi İlginizi Çekebilir İzmir depremiyle ilgili gözaltı sayısı 19'a yükseldi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Cumhuriyet Dokuz Eylül Üniversitesi gözaltı istanbul İstanbul Teknik Üniversitesi izmir Polis
Loading...