Kanser ilaçlarını çalıp yurt dışına göndermeye çalıştılar

İstanbul'da tedavi için ilaç bekleyen yüzlerce kanser hastasının iyileşme umutlarını çalan bir kişi operasyonla yakalandı. Şüphelinin adresinde tanesi 39 bin lira olan 598 kanser ilacı bulundu. Kanser tedavisi gören hastaların ilaçları çalındığı için doktorlar tarafından ağır ağrı kesiciler kullanıldığı iddia edilirken, kutularında hastaların adı yazılı 23 milyon 322 bin lira değerinde ilacı yurt dışına satmayı planladığı öne sürülen şüpheli adli kontrolle serbest kaldı.

Kanser ilaçlarını çalıp yurt dışına göndermeye çalıştılar

Polisi harekete geçiren olay, bir kişinin yurt dışına kanser ilacı satmaya çalıştığı bilgisiyle ortaya çıktı. Konuyla ilgili çalışma başlatan Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüpheliyle ilgili bazı izlere ulaştı. Araştırmaların ardından Kadıköy’de ikamet ettiği belirlenen şüphelinin evine operasyon düzenlendi. Baskında, hayati tehlikesi olan genetik hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan önemli bir ilaç olan 598 adet Soliris isimli ilaç ele geçirildi.

ÖZEL OLARAK GETİRİLEN İLAÇLAR

İlaçların kutularının üzerinde, hasta isimlerinin yazması polisin dikkatini çekti. Kaçakçılık ekipleri, şüpheliyi gözaltına alırken, ele geçirilen ilaçların devlet tarafından yurt dışından getirildiği bilgisine ulaşıldı. Tanesi 39 bin lira olan 23 milyon 322 bin lira değerindeki ilaçların, özellikle hastanelerde yatan hastaların adına getirildiği ve  tedavi kliniklerindeki ecza bölümünde bulunması gerektiği belirtildi.

KANSER İLACI YERİNE AĞRI KESİCİ

Çalınan ilaçlar sebebiyle bir çok hastanın tedavisinin eksik kaldığı bazı kanser hastalarına ise Solaris yerine ağrı kesici ve  farklı ilaçlar verildiği öne sürüldü. Şüphelinin ifadesinde ilaçları nasıl ele geçirdiği konusunda bilgi vermediği öğrenilirken, ürünlerin bozulmaması için soğuk zincirde tutulması gerekirken, şüphelinin oda sıcaklığında muhafaza ettiği öğrenildi.

TEDAVİ GÖREMEYEN HASTALAR ÖLMÜŞ OLABİLİR

Hastanelerden çalınan ilaçlar sebebiyle tedavi olamayan bir çok kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği tahmin ediliyor. Şüphelinin adresinde ele geçirilen ürünleri Hindistan ve Pakistan gibi ülkelere göndermeyi planladığı iddia edildi.

Kutularında hastaların isimlerinin yazdığı 598 ilaç emniyette sergilenirken, gözaltına alınan şüphelinin sevk edildiği adli makamlarca serbest kaldığı öğrenildi. Polis ekiplerinin, şüphelinin ilaçları nasıl temin ettiğini belirlemek için çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Kanser hastasının adına habersiz binlerce liralık ilaç yazıldı iddiası İlginizi Çekebilir Kanser hastasının adına habersiz binlerce liralık ilaç yazıldı iddiası

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...