Su baskını nedeniyle mağarada mahsur kalan 7 kişi kurtarıldı

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde etkili olan sağanak nedeniyle su baskını yaşanan Fakıllı mağarasında mahsur kalan 7 kişi kurtarıldı.

Su baskını nedeniyle mağarada mahsur kalan 7 kişi kurtarıldı

Düzce’de etkili olan sağanak yağış sonrasında Akçakoca ilçesinde dereler taştı. Yağış nedeni ile şehrin farklı bölgelerinde su taşkınları meydana geldi.

Akçakoca ilçesinde bulunan Fakıllı mağarasında da su baskını meydana geldi. 1’i bebek 7 kişilik aile gezi için girdikleri mağarada mahsur kaldı. Köylülerin haber vermesi ile bölgeye ulaşan Düzce Arama Kurtarma Ekipleri 7 kişiyi mağaranın içerisinden kurtardı.

“HERHANGİ BİR SORUNLARI YOKTU”

Kurtarma çalışmasını gerçekleştiren Düzce Arama Kurtarma Ekibinden Serdar Özgür Variçli, şunları söyledi:

* 7 kişilik aile Akçakoca’ya gezmeye gelmiş. Daha sonra bölgede bulunan Fakıllı mağarasına gelmiş. Bu esnada etkili olan sağanak yağış sebebi ile köyde bulunan dere taşmış ve yönü değişmiş.

* Yönü değişen dere mağaraya doğru akmaya başlayınca içeridekiler mahsur kalmış. Vatandaşlar köylülere haber vermiş. Biz de bölgeye yakındık. Hemen geldik ve ekip arkadaşlarım ile burada hemen kol kola girerek 1’i bebek 7 kişiyi kurtardık. Sağlık durumları iyiydi.

* Kadın içeride kaldığı için biraz korkmuştu. Bebekte ıslandığı için ağlıyordu. Herhangi bir sorunları yoktu. Köy muhtarı ile görüşerek mağaraya giriş çıkışları durdurduk.

Etkili olan sağanak yağış sebebi ile Fakıllı mağarasına giriş çıkışlar kapatıldı.

VALİ, KÖYLERDE SU BASKINLARININ BOYUTU HAKKINDA BİLGİ ALDI

Akçakoca ilçesinde etkili olan şiddetli sağanakta, 2 yıl önce selde 7 kişinin hayatını kaybettiği Uğurlu ve Esmahanım köylerinde de su baskınları meydana geldi.

Su baskınları sel boyutuna ulaşmazken, yalnızca yollarda su birikintiler ve ufak çaplı heyelanlar yaşandı. Bölgede bu gece de beklenen yoğun yağmur ile ilgili tedbirlerin alındığı öğrenildi.

Düzce Valisi Cevdet Atay, Uğurlu ve Esmahanım köylerine giderek, su baskınlarının boyutu hakkında bilgi aldı.

“RİSKLİ EVLERDE KİMSE KALMASIN”

Vali Atay gazetecilere yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımız, iş makinesi operatörlerimiz olay yerine sevk edildi. Herkes görevinin başında. Bu gece de kısmen yağış olması bekleniyor. Buradan muhtarlarımıza, kaymakamımıza çağrımızdır; arkadaşlarımız da şimdi uyarıyorlar. Her türlü uyarıyı yapıyorlar. Riskli evlerde kimse kalmasın. Biz hepsini misafir edeceğiz. En azından bu geceyi bir atlatalım. Tüm birimlerimiz olay yerinde. Tüm ekiplerimiz müdahale ediyorlar” dedi. DHA

Edirne'de dolu ve sağanak! Sele kapılan 1 kişi son anda kurtarıldı İlginizi Çekebilir Edirne'de dolu ve sağanak! Sele kapılan 1 kişi son anda kurtarıldı