‘Tuzla Piyade Okulu’ davasında yeni karar

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Tuzla Piyade Okulu'ndaki eylemlere ilişkin Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada, 8 tutuklu sanık "Anayasayı ihlal suçuna yardım" suçundan 15'er yıl hapisle cezalandırıldı.

‘Tuzla Piyade Okulu’ davasında yeni karar

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 4 tutuklu sanık getirildi. Diğer tutuklu 4 sanık ise duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Karar öncesi son sözleri sorulan sanıklar, beraatlarına karar verilmesini talep etti.

DAHA ÖNCE BERAAT EDEN 8 SANIĞA 15'ER YIL HAPİS CEZASI

Kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Veysi Erik, Hüseyin Gümüş, Hüseyin Vurucu, Emre Poyraz, Yunus Emre Ediz, Rıdvan Eray Başbuğ, Beşir Bağış ile Mustafa Karahan’ı, ‘Anayasayı ihlal suçuna yardım' suçundan 15’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanıklara ‘Hükümete ve TBMM’ye yönelik darbe girişimi' ile ‘Silahlı terör örgütü üyeliği' suçlarının, ‘Anayasayı ihlal' suçu kapsamında kaldığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Mahkeme heyeti, firari 14 sanığın ise dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi öncesinde ve sırasında Tuzla Piyade Okulu’ndaki faaliyetler ve eylemlere ilişkin 29’u tutuklu 40 sanığın yargılandığı davanın 16 Mart 2018 tarihli duruşmasında kararını açıklamıştı.

Mahkeme heyeti, 5 sanığı “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ise 6 sanığa 6 yıl 3’er aydan 8 yıl 1’er aya kadar değişen hapis cezaları verilmişti. 10 sanığın dosyası ise ayrılmıştı. Mahkeme heyeti, 19 sanığın tüm suçlardan beraatine hükmetmişti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi de 4 Haziran 2020 tarihinde “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onamıştı.

Sanıklar Emre Poyraz, Hüseyin Vurucu, Hüseyin Gümüş, Rıdvan Eray Başbuğa ile Şuayp Furkan Dursun’un “FETÖ üyeliği”nden aldığı hapis cezasını ve 17 sanık hakkındaki beraat hükmünü ise bozmuştu. Ayrıca, “FETÖ üyeliği”nden Hüseyin Vurucu, Hüseyin Gümüş ve Şuayp Furkan Dursun ile beraatlerine hükmedilen Emre Bedel ve Mustafa Karahan hakkında eksik inceleme yapılarak hüküm kurulması da bozma nedeni yapılmıştı.

32 ilde FETÖ operasyonu: 47 gözaltı İlginizi Çekebilir 32 ilde FETÖ operasyonu: 47 gözaltı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...