Yağmur duasına çıkıp kurban kestiler

Sivas’ın Gürün ilçesinde köy sakinleri kuraklık sebebiyle yağmur duası ederek, kurban kesip yemek dağıttılar.

Yağmur duasına çıkıp kurban kestiler

Son yıllarda artan kuraklık Anadolu’daki üreticileri endişelendiriyor.

Sivas'ın Gürün ilçesine bağlı Sarıca köyünde yaşanan kuraklık ve yağmur yağmaması sebebiyle buğday tarlalarındaki ekinin bir kısmı yandı.

Köy halkı kuraklığın artmasından endişe ederek yağmur duasına çıktı. Köy sakinleri köyde bulunan ziyaret mevkiine çıkarak dualar etti.

Yağmur duasının ardından adadıkları büyükbaş hayvanı kesen köy sakinleri hayvanın etiyle yemek yapıp dağıttı.

Köy Muhtarı Hasan Kapısız, “Bu sene ekinimizi kış vurdu. Kuraklık oldu. Yağmur duasına çıktık. İnşallah mevlam kabul eder. Güzel bir yağmur yağar. Herkesin ekininin iyi olmasını temenni ediyorum. Köylüde olmazsa şehirde olmaz derler'' dedi.

TOKATLILAR DA DUA ETTİ

Yeşilyurt ilçesine bağlı Böğet köyünde de havaların sıcak ve kurak gitmesi nedeniyle yağmur duası edildi. Köy meydanında toplanan köylüler Kur’an tilavetini dinledi. Daha sonra köy cami imamı tarafından dua okunu. Köylüler, ellerini yere doğru çevirerek okunan duaya amin dedi. Dua okunmasının ardından 10 adet küçükbaş kurban kesildi. Büğet köyü Muhtarı Mustafa Özübek, kuraklıktan dolayı yağmur duasına çıktıklarını söyledi.

Özübek, kuraklık nedeni ile çiftçilerin zor günler geçirdiğini belirterek, “Her sene yağmur duasına çıkıyoruz. Pandemi dolayısı ile sınırlı olarak düzenledik. Rabbim hayırlı rahmetler versin inşallah” dedi. (İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...