Dünyanın en çok araç satan otomotiv şirketi Toyota oldu

Japonya merkezli otomobil üreticisi Toyota, 2020'de Volkswagen'i geçerek yeniden dünyanın en çok araç satan otomotiv şirketi oldu.

Dünyanın en çok araç satan otomotiv şirketi Toyota oldu

Şirketin bugün açıkladığı verilere göre Toyota, geçen yıl bünyesinde bulundurduğu Daihatsu ve Hino’yla birlikte toplam 9,5 milyon adet araç sattı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Alman şirketi Volkswagen’in ise 2020’de Audi, Skoda ve Porsche ile birlikte toplam 9,3 milyon araç sattığı belirtiliyor.

Küresel otomobil piyasasında yıllardır birincilik mücadelesi yaşanıyor.

2013’te Toyota satışlarda General Motors’u geçerek birinci sıraya yerleşmişti. İki yıl sonra Volkswagen kısa bir süre Toyota’yı geçti ama yıllık bazda sıralama değişmedi. Volkswagen, 2017’de birinciliği devraldı.

Ancak CNN’e göre uzmanlar Toyota’nın yeniden zirveye oturmasının şirkette her şeyin yoluna girdiği anlamına gelmediğine dikkat çekiyor.

PANDEMİ OTOMOBİL SATIŞLARINA DARBE VURDU

Corona virüsü salgını geçen yıl otomobil satışlarına ağır bir darbe vurdu ve tedarik zinciri sekteye uğradı. Toyota’nın bir önceki yıla göre satışları yüzde 11,3 düştü. Volkswagen’in satışlarındaki düşüş ise yüzde 15,2 oldu.

Şimdi otomobil üreticileri özellikle yarı iletken tedarikinde ciddi sıkıntılar yaşıyor. UBS analistleri malzeme sıkıntısı nedeniyle Volkswagen’in bu yılın ilk çeyreğinde 100 bin adet daha az otomobil üreteceğini söylüyor. Bu küresel üretimde yüzde 4’lük bir düşüşe karşılık geliyor. Bununla birlikte büyük otomotiv şirketleri kâr etmeye devam ediyor.

Volkswagen geçen hafta, 2020’de 12 milyar dolar kâr açıklamıştı. Şirket yılın ikinci yarısında satışların toparlandığını duyurmuştu. Toyota henüz 2020 finansal raporunu açıklamadı.

Otomotivde üretim yüzde 11, ihracat yüzde 27 azaldı İlginizi Çekebilir Otomotivde üretim yüzde 11, ihracat yüzde 27 azaldı Kuzey Kore ile ilgili ortalığı karıştıracak corona aşısı iddiası İlginizi Çekebilir Kuzey Kore ile ilgili ortalığı karıştıracak corona aşısı iddiası
Audi BBC Türkçe CNN Corona darbe Dolar Japonya Kore Kuzey Kore otomobil Porsche TÜRKÇE Volkswagen WhatsApp
Loading...