AstraZeneca ve Oxford Üniversitesinin Covid-19 aşısını olan bir kadın öldü

Kanada'nın Alberta eyaletinde bir kişi, AstraZeneca aşısı olduktan sonra oluşan kan pıhtısı nedeniyle hayatını kaybetti.

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesinin Covid-19 aşısını olan bir kadın öldü

Kanada’nın Alberta eyaletinde yaşayan 50’li yaşlarındaki bir kadın, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covishield aşısını olduktan sonra görülen kan pıhtılaşması yan etkisinin nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Alberta Eyalet Sağlık Bakanı Dr. Deena Hinshaw, pıhtılaşmanın tahmini 100 ila 250 bin aşı dozunda bir görülebileceğini söyledi. Hinshaw, hasta gizliliğini korumak için hayatın kaybeden kadının kimliğinin açıklanmayacağını ifade etti.

AstraZeneca aşısının, birçok ülkedeki kullanımı kan pıhtılaşması yan etkisi nedeniyle durdurulmuştu. Kanadada aşıya bağlı 2 kişide yan etki görüldü.

EMA GÜVENİLİR DEMİŞTİ

Corona virüsüne karşı geliştirilen AstraZeneca aşısının kanda pıhtılaşma gibi olası yan etkilerini yeniden inceleyen Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca aşısının “güvenli ve etkili” olduğunu bildirmişti.

Ayrıca EMA, AstraZeneca aşısının Covid-19’a karşı faydalarının risklerinden daha fazla olduğu görüşünde olduğu tekrarlamıştı.

Avrupa Corona Covid-19 Kadın Kanada Sağlık Sağlık Bakanı
Loading...