Eskişehir’de kedilerde görülen FİP hastalığına karşı önlem alındı

Eskişehir’de son günlerde kedilerde bulaşıcı bir hastalık olan Feline Enfeksiyoz Peritonit (FİP) hastalığının sıkça görülmeye başlandığı, tedavi edilmez ise kediler için ölümcül risk taşıdığı belirtildi. CHP'li Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, kediler için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

Eskişehir’de kedilerde görülen FİP hastalığına karşı önlem alındı

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan açıklama ile, son günlerde kedilerde görülen viral, sistemik ve bulaşıcı bir hastalık olan Feline Enfeksiyoz Peritonit (FİP)’e karşı uyarılarda bulunuldu. Hastalığın sıkça görüldüğü belirtilirken, FİP hastalığı, tedavi edilmez ise kediler için ölümcül bir hastalık olduğu açıklandı. Hasta olan ve hasta olduğundan şüphelenilen sokak kedilerinin bu ölümcül hastalığın yayılmaması için karantinaya alınması ve sağlıklı kedilerle temaslarının kesilmesi gerektiği ifade edildi.

ÖLÜMLE SEYREDEN BİR HASTALIK

CHP’li Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt  FOTO: SÖZCÜ

FİP ile ilgili açıklamalarda bulunan Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü Geçici Hayvan Bakımevi Veteriner Hekimi Turgay Cinkaya, kedilerde son günlerde ölümcül bir hastalık olan ve halk arasında FİP (Feline Enfeksiyoz Peritonit) olarak bilinen hastalıkla karşılaştıklarını söyledi. FİP'in,corona virüsü familyasından mutasyon sonucu olduğu düşünüldüğünü ifade eden Cinkaya, FİP'in birden fazla sistemi etkileyebilen, yüksek yayılım ve ölümle seyreden viral bir hastalık olduğunu kaydetti.

KLİNİK BELİRTİ GÖSTERMEDEN ÖNCE YAYILIM GÖSTERİYOR

FİP hastalığının belirtilerine değinen Cinkaya “Sinsi başlayan bu hastalıkta kilo kaybı, iştah azalması, yavru kedilerde gelişme geriliği, denge kaybı, sarılık belirtileri ve düşmeyen ateş gözlemlenir. Islak formunda ise karın boşluğunda sıvı birikmesi nedeni ile hamile gibi gözlenmektedir. FİP hastalığının kuru formunda tespit edilmesi oldukça güçtür. inkubasyon süresi bir kaç gün ile bir kaç ay sürebilen yüzde yüze varan ölüm oranı ile seyreden hastalık klinik belirti göstermeden önce yayılım gösterir. Kalabalık olarak bakılan kolonilerde hastalık; enfekte kedilerin dışkıları ile saçılan virüsün başka kediler tarafından ağız yolu ile alınması ya da enfekte kedi ile aynı ortamda solunum yolu ile bulaşma olmaktadır. Enfekte kedi ile direk temas, ortak mama su kabı kullanımı, çok sayıda kedinin barındığı alanlarda bulaşma riski oldukça yüksektir” şeklinde konuştu.

GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİNDE KARANTİNA ODALARI OLUŞTURULDU

Geçici Hayvan Bakımevinde FİP hastalığına yakalanan kediler için karantina odaları oluşturduklarını söyleyen Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Rafet Burak Özen, Odunpazarı Bölgesinde bu vakaları kontrol altına almak için Geçici Hayvan Bakımevi çalışanları ile birlikte 7 gün 24 saat mücadele ettiklerini vurguladı. Hasta olan ve hasta olduğundan şüphelenen sokak kedilerinin bu ölümcül hastalığın yayılmaması için karantinaya alınması ve sağlıklı kedilerle temasları kesilmesi gerektiğinin altını çizen Özen, “Parklarımıza yerleştirdiğimiz Kedi Evlerinde bulunan mama ve su kapları düzenli olarak temizlenip dezenfekte ediliyor. Burada beslenmekte olan kedilerimiz hekimlerimiz tarafından düzenli olarak kontrol ediliyor” dedi.

GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, FİP hastalığına karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Odunpazarı Belediyesi olarak gerekli önlemleri aldıklarını kaydeden Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi olarak hayvanların sağlığı için her türlü çalışmayı yaptıklarını vurguladı.

CHP Corona Eskişehir hamile Kedi Ölüm Sözcü Veteriner
Loading...