FDA’dan Johnson & Johnson aşısı için ek uyarı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Johnson & Johnson'ın tek dozluk Janssen corona aşısı sonrası, nadir görülen Guillain-Barre sendromu yan etkisinin ortaya çıkması üzerine ek bir uyarı yayınlama kararı aldı.

FDA’dan Johnson & Johnson aşısı için ek uyarı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) yapılan açıklamada, CDC’nin raporuna göre ABD’de Janssen aşısının uygulandığı 12.8 milyon kişiden yaklaşık 100’ünde, vücutta belirli türdeki sinir hücrelerine saldırarak otoimmün bozukluğa neden olan nadir Guillain-Barre Sendromu’nun tespit edildiği ifade edildi.

CDC’nin raporunda, vakaların çoğunun 50 yaşın üstündeki erkeklerden oluştuğunun ve aşılamadan yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkan Guillain-Barre Sendromu’nun tespit edildiği çoğu kişinin ise kısa sürede sağlığına kavuştuğunun yer aldığını kaydeden FDA, tespit edilen yeni yan etkisi üzerine J&J aşısı için ek bir uyarı yayınlayacağının altını çizdi.

KULLANIMI DURDURULMUŞTU

J&J ilaç şirketi tarafından FDA’nın uyarı kararına ilişkin yapılan açıklamada ise, “FDA ve diğer düzenleyicilerle, Janssen Covid-19 aşısı ile aşılamanın ardından bildirilen nadir Guillain-Barre Sendromu vakalarına ilişkin görüşmeler yapıyoruz” ifadeleri kaydedildi.

Öte yandan, J&J şirketinin tek dozluk Covid-19 aşısı Janssen, ABD’de FDA tarafından Şubat ayında acil kullanım onayı almasının ardından nadir görülen kan pıhtılaşması yan etkisinin tespit edilmesi üzerine geçici olarak yasaklanmıştı.

Johnson & Johnson: Aşımız Delta varyantına karşı 8 ay koruyor İlginizi Çekebilir Johnson & Johnson: Aşımız Delta varyantına karşı 8 ay koruyor
ABD Corona Reuters
Loading...