‘Hastam, elime ‘beni bırakma, korkuyorum’ yazdı’

Covid-19 yoğun bakım hemşiresi olarak görev yapan Neslihan Sarıcaoğlu, yenmeyi de başardığı Covid-19'la mücadelede hastalarıyla yaşadığı duygusal anları anlattı. Bazı hastalarının, kâğıda ailelerine veda notları yazdıklarını belirten Sarıcaoğlu, "Ağladığımız zamanlar oldu. Bir kadın hastamız elimizi tutup uyumak isterdi. Elime parmağıyla harf harf  'beni bırakma, korkuyorum' yazdı. Bu hastamızı kaybetmemiz, biz de çok ciddi anlamda duygusal çöküntü yaşatmıştı dedi.

Türkiye’de corona virüsünün görülmesiyle birlikte hastanelerde kurulan Covid-19 yoğun bakım servislerindeki sağlık çalışanları, gece gündüz özveriyle çalışıyor. Yoğun bakımda aileleri yanlarında olamayan hastaların yeme, içme gibi tüm ihtiyaçlarını da sağlık çalışanları karşılıyor.

Sağlık çalışanları, hastaları yaşama döndürebilmek için savaş verirken bir yandan da aralarında duygusal diyaloglar yaşanıyor. Kimi zaman hastalar son isteklerini sağlık çalışanlarına iletirken, kimi zaman da kendilerini kurtarmaları için yardım istiyor, ailelerine veda notları yazıyor.

“BENİM GÖZÜMDE BEBEK GİBİLER”

FOTO: DHA

Covid-19 hastalarıyla yakın temasıyla kendisinin de bu hastalığa yakalandığını belirten Sarıcaoğlu, “Bende başlangıçta boğaz ağrısı olmaya başladı. Maskeden kaynaklı olduğunu düşünüyordum, ancak hekimlerimizle görüşüp tahlilleri yaptırınca coronaya yakalandığımı öğrendim. Daha sonra bir hafta kadar evde tedavi olduktan sonra atlatıp tekrar görevime döndüm. Bizim için burası çok zorlu bir süreç ancak hastalar için çok daha zor bir süreç. Onlar benim gözümde bebek gibiler. Şu an bize çok fazla muhtaçlar. Cihaza bağlı olsalar dahi solunum sıkıntıları devam ediyor hastalarımızın” dedi.

‘BENİ BIRAKMA, KORKUYORUM’ YAZDI

Yoğun bakım servisinde çok fazla duygusal anlar yaşadıklarını ifade eden Sarıcaoğlu, ” Biz burada hastalar ile duygusal bağ kurmuş oluyoruz. Cihaza bağlı oldukları için aslında uyanıklar, ama konuşamıyorlar. Ellerimize ‘Beni bırakma’ yazmaya çalışıyorlar harf harf. Bizim elimizi tutup uyumak isterdi. Bu hastamız hayatını kaybettiğinde biz de çok ciddi anlamda duygusal çöküntü yaşatmıştı” diye konuştu.

“AİLELERİNE VEDA NOTLARI YAZANLAR OLUYOR”

Hastaların kâğıtlara veda notları yazdıklarını dile getiren Sarıcaoğlu, “Yazılan notlarda genelde ‘Nefes alamıyorum’ yazanlar oluyordu. Ailesini çok fazla özlediğini ifade edenler oluyordu. ‘Buradan çıkabilecek miyim’ diye yazanlar oluyordu. Genç hastalarımız da var bu süreçte. Ailelerine veda eder tarzda yazı yazanlar oluyor. Bu anlar bizi çok duygulandırıyordu. Lütfen herkes maskesini taksın. Bize bu süreçte herkesin yardım etmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu. (DHA)

Son dakika... Sağlık Bakanlığı 24 Ocak güncel corona virüsü verilerini açıkladı! Kara tablo İlginizi Çekebilir Son dakika... Sağlık Bakanlığı 24 Ocak güncel corona virüsü verilerini açıkladı! Kara tablo
Bebek Corona Covid-19 Kadın pazar Sağlık Sağlık Bakanlığı Samsun son dakika Türkiye
Loading...