Mantı buluşmasında 14, dünür yemeğinde 8 kişiye bulaştı!

Kayseri'de 100 bin nüfusta görülen corona virüsü vaka sayısı 97,72'den 142,95'e yükseldi. İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, mantı yapmak için bir araya gelen kadınlardan 14'ünün, dünür yemeğine katılan 8 kişinin virüs kaptığın tespit ettiklerini söyledi.

Mantı buluşmasında 14, dünür yemeğinde 8 kişiye bulaştı!

Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, güncellenen corona virüsü risk haritasında vaka sayısının artmasına ilişkin açıklama yaptı. Benli, illerin renk değişiminde vaka sayılarının yanında, hastanedeki mevcut durum, vaka test oranı ve salgın ilerleyişinin de dikkate alındığını belirtti.

Ali Ramazan Benli, “Şehrimizde her ne kadar vaka sayıları artıyor olsa da hastane durumu, vaka ilerleyişi, vaka test oranları ve salgın ilerleyişi değerlendirildiğinde renginin değiştirilmemesi kararı verilmiş oldu” dedi. Pandemi ile mücadele eden filyasyon ekiplerinin yaşadığı sıkıntıları anlatan Benli, test sonucu pozitif çıkanların temaslıların isimlerini vermediğini söyledi:

TEMASLILAR DOĞRU BİLGİ VERMİYOR

– Ekiplerimiz vaka temaslısını almaya gidiyorlar; ama hiç temaslı alamıyorlar. Ancak vaka mutant vaka çıkınca arkadaşlar tekrar evine gidiyorlar. Tekrar geçmişe dönük üç  günlük kimlerle karşılaştığını aldıklarında yaklaşık 50’den fazla kişiyi temaslı olarak kaydediyorlar. Yani biz şu an bu temaslıları alamadığımız zaman virüsün yayılımına engel olamayız. Temaslı konusunda doğru bilgi verirsek çevremizi ve şehrimizi korumuş olacağız.

TAZİYE EVİNDE 110 KİŞİ

– Filyasyon ekibimiz apartmanda bir daireye gittiklerinde yan dairede çok fazla ayakkabı olduğunu görmüşler. Kapıyı çaldıklarında gün yapıldığını, içeriden 6 ailenin çıktığını görmüşler. Dün yine başka ekip arkadaşlarımız taziye evini görüyorlar. Taziye evine gittiklerinde aynı ortamda bulunan 110’dan fazla kişi saymışlar. Böyle olduğu zaman biz nasıl mücadele edeceğiz?

BİR ARAYA GELİP YEMEK YEMİŞLER

– Bunların dışında bir de apartmanın birinin bodrum katında kadınlar mantı sıkınca 14 pozitif vaka çıktı. Bir de dünürler bir araya gelmiş, yemek yemişler. Oradan 8 pozitif vaka çıktı. Pandemi bitmedi, devam ediyor. İlde her ne kadar fazla hissetmiyor olsak da pandemi can yakmaya devam ediyor. Çevremizdeki insanları kaybetmemek için kesinlikle pandemi bilincini edinmemiz gerekiyor. Kapalı, yoğun ortamlardan uzak durmamız, doğru bilgi paylaşımı yapmamız gerekiyor. (DHA)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! İşte il il haftalık vaka sayıları İlginizi Çekebilir Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! İşte il il haftalık vaka sayıları

 

bodrum Corona hastane istanbul Kayseri Ramazan Sağlık Sağlık Bakanı
Loading...