Olağanüstü artışını yaşandığı kentte, vakaların sebebi şaşkına çevirdi

Edirne’de vaka sayılarında yaşanan olağanüstü artış ile birlikte vaka sayısı yüz binde 200,36’ya ulaştı. İlçe Kaymakamlıkları yaptıkları bildiride, vaka sayılarında olağanüstü artış yaşandığına dikkat çekerek vakaların bulaş kaynağının yüzde 90’ının ev ziyaretlerinden kaynaklandığını belirtti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 20-26 Şubat tarihleri arasında açıkladığı ilk verilere göre vaka sayısının yüz binde 107,43 olarak kaydedildiği Edirne'de, 27 Şubat-5 Mart verilerinde korkutan artış yaşandı ve vaka sayısı yüz binde 180,01'e ulaştı. Bakan Koca'nın 6-12 Mart verilerini açıklamasıyla birlikte Edirne'de vaka oranlarındaki artış gözler önüne serildi. Edirne'deki vaka sayısı yüz binde 200,36'ya ulaştı.

KAYMAKAMLARDAN PEŞPEŞE BİLDİRİ

Kent genelinde vaka artışları devam ederken, Edirne'nin İpsala ve Enez İlçe Kaymakamlıklarından önemli uyarı geldi. Kaymakamlıkların sosyal medya hesaplarından yapılan bilgilendirmede vakaların yüzde 90'ının ev ziyaretlerinden kaynaklandığı belirtildi. İpsala Kaymakamlığı'nın sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımda ilçede korona virüs vakalarında olağanüstü artış yaşandığı vurgulandı. Enez Kaymakamlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda da vatandaşlara ziyaret taleplerini kabul etmemeleri çağrısında bulunarak, köylerde vaka artışlarının yaşandığı kaydedildi.

VALİLİK MESAJLA UYARDI

Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'nde de yaşanan vaka artışlarının ardından Edirne Valiliği tarafından ilçedeki vatandaşların cep telefonlarına mesaj gönderilerek ev ziyaretleri yapılmaması konusunda uyarıda bulunuldu. Mesajda ilçede korona virüs vakalarının arttığı belirtilerek, “Lütfen yakınlarımıza ve komşularımıza ziyaretlerimizi bir süre erteleyelim. Aile üyelerimizi bu konuda uyaralım” ifadelerine yer verildi.

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞIYORLAR

Korona virüs vakalarındaki yaşanan artışa sağduyu sahibi Edirneli vatandaşlar tepki gösterdi. Ev ziyaretlerinin yapılmaması çağrısında bulunan vatandaşlar, ancak sosyal medyadan da gördükleri üzerine ev ziyaretlerinin devam ettiğini ve bu kişilerin o anları çekip sosyal medyadan paylaştıklarını ifade etti. Diğer vatandaşlar da kurallara uymayan kişilere sitem eden açıklamalarda bulundu.

CADDELER BOŞ AMA EV ZİYARETLERİ ARTTI

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler Başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, Saraçlar Caddesi ve Çilingirler çarşısının bariyerlerle kapatılıp giriş yapan vatandaşlara HES kodu sorulması zorunluluğu kararı getirdi. Kararın ardından cadde ve çarşı bariyerlerle kapatıldı. Girişlerin kontrollü şekilde sağlandığı yerlerde polis ve zabıta ekipleri tarafından vatandaşların HES kodu kontrol ediliyor. HES kodu olan vatandaşların girişine izin verilirken HES kodu olmayan vatandaşların girişine izin verilmiyor. Denetimlerin ardından cadde ve çarşılardaki kalabalığın sona erdiği görüldü. (İHA)

Vaka sayısı her geçen gün artıyor! 8 ilde karantina kararı İlginizi Çekebilir Vaka sayısı her geçen gün artıyor! 8 ilde karantina kararı Normalleşmeye en uzak il, vaka sayısı zirvede İlginizi Çekebilir Normalleşmeye en uzak il, vaka sayısı zirvede Mantı buluşmasında 14, dünür yemeğinde 8 kişiye bulaştı! İlginizi Çekebilir Mantı buluşmasında 14, dünür yemeğinde 8 kişiye bulaştı!

 

aile Corona Edirne HES kodu Kayseri korona Polis Ramazan Sağlık Sağlık Bakanı Samsun sosyal medya Türkiye
Loading...