Pfizer’dan Covid-19 ilacıyla ilgili müjde

ABD'li ilaç şirketi Pfizer Inc uluslararası kamu sağlığı kuruluşu Medicines Patent Pool (MPP) ile vardığı lisans anlaşmasıyla jenerik ilaç üreticilerinin deneysel COVID-19 hapını düşük ve orta gelirli 95 ülkeye tedarik etmesine olanak tanıyacak.

Pfizer’dan Covid-19 ilacıyla ilgili müjde

Pfizer ve MPP arasındaki gönüllü lisans anlaşması Birleşmiş Milletler (BM) destekli grubun kendi jenerik versiyonlarını üretmesi için bazı jenerik ilaç üreticilerine lisans vermesini sağlayacak. Pfizer, kendi ürettiği hapları Paxlovid marka adı altında satacak.

Dünyanın en yaygın kullanılan COVID-19 aşılarından birini de üreten Pfizer, hapın hastalığı ağır geçirme riski taşıyan yetişkinlerde hastaneye yatış ve ölüm oranlarını %89 düşürdüğünü açıklamıştı.

İlaç, jenerik versiyonları bulunan daha eski antiviral HIV ilacı ritonavir ile beraber kombinasyon tedavisi şeklinde uygulanacak.

Pfizer’ın lisans anlaşması rakibi Merck & Co’nun MPP ile vardığı anlaşmaya benziyor.

Bu tür alışılagelmemiş anlaşmalar, etkili tedavilere olan acil ihtiyacı ve hayat kurtaran ilaçlarını düşük fiyatlarla erişilebilir yapmaları için ilaç üreticileri üzerindeki baskıyı ortaya seriyor.

MPP baş direktörü Charles Gore ilaçların jenerik versiyonlarının birkaç ay içinde hazır olmasını umduğunu ifade etti.

Lisans anlaşması kapsamındaki 95 ülke dünya nüfusunun %53’ünü oluşturuyor. Bu ülkeler düşük ve düşük orta gelirli ülkeler ile Sahra Altı Afrikası’ndaki bazı üst orta gelirli ülkeleri kapsıyor. Pfizer ve MPP’nin açıklamasına göre bu ülkeler arasında son beş yılda düşük orta gelirliden üst orta gelirliye geçen ülkeler de var.
Dünya Merck'in geliştirdiği Covid-19 ilacını almak için yarışa başladı: Türkiye de alacak mı? İlginizi Çekebilir Dünya Merck'in geliştirdiği Covid-19 ilacını almak için yarışa başladı: Türkiye de alacak mı?

Pfizer'dan corona virüsü hapı: Ölüm riskini yüzde 89 azaltıyor İlginizi Çekebilir Pfizer'dan corona virüsü hapı: Ölüm riskini yüzde 89 azaltıyor
ABD BioNTech Birleşmiş Milletler Corona Covid-19 Dünya Ölüm Reuters Sağlık Türkiye
Loading...