Avustralya, Google ve Apple ile uğraşmaya devam ediyor

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Apple ve Google'ın uygulama mağazası hakimiyetine karşı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Avustralya, Google ve Apple ile uğraşmaya devam ediyor

Teknoloji devlerinin Avustralya hükümeti ile başı dertte. İlk olarak; birkaç hafta önce Facebook ve Google'ın yerel yayıncıların içeriklerine ödeme yapmasını zorunlu hale getiren Avustralya, hemen ardından da Google ve Apple'ın kullanıcılara kendi tarayıcılarını sunmalarına tepki göstermişti.

Hükümet şimdi de Apple ve Google'ın uygulama mağazalarındaki hakimiyetinden şikayetçi.

Apple’ın App Store ve Google’ın Play Store’unun küresel hakimiyeti, uygulama üreticileri tarafından zorunlu gelir paylaşımı ödemeleri nedeniyle eleştirildi.

DAHA FAZLA KONTROL GÜCÜ

ACCC, uygulama geliştiricilerinin uygulamalarının nasıl keşfedilebilir hale getirildiği konusunda daha fazla bilgiye sahip olması gerektiğini ve iki teknoloji devinin kendi uygulamalarını tanıtmak için uygulama mağazalarından topladıkları verileri kullanmalarının engellenmesi gerektiğini de söyledi.

ACC Yönetim Kurulu Başkanı Rod Sims, “Apple ve Google yalnızca uygulama pazarlarını işletmekle kalmıyor, aynı zamanda kendi uygulamalarıyla kendi içlerinde rekabet ediyorlar. ACCC olarak ayrıca Apple ve Google tarafından getirilen kısıtlamalarla da ilgileniyoruz. Geliştiricilerin herhangi bir uygulama içi satın alma işleminde Apple’ı ve Google’ın kendi ödeme sistemlerini kullanmaktan başka seçeneği yok.”

ACCC kullanıcılara ve geliştiricilere satın almalar üzerinde daha fazla kontrol gücü vermeyi öneriyor.

Apple'ın iOS 14.5 güncellemesi uygulama dünyasına darbe vuruyor İlginizi Çekebilir Apple'ın iOS 14.5 güncellemesi uygulama dünyasına darbe vuruyor Google'ın ilk çeyrekteki kârı Wall Street tahminlerini geride bıraktı İlginizi Çekebilir Google'ın ilk çeyrekteki kârı Wall Street tahminlerini geride bıraktı Rusya'dan Apple'a 12 milyon dolarlık ceza İlginizi Çekebilir Rusya'dan Apple'a 12 milyon dolarlık ceza
Loading...