Sözcü Plus Giriş

Bilim insanları şaştı: 1923’ten beri ilk kez görüldü

Dünya üzerinde en son 1923'te görülen ve dünya üzerinde sadece 6 kez görüldüğü kayıtlara geçen çok nadir bir arı türü yıllar sonra ortaya çıktı. Bilim dünyası bu duruma açıklama getirmeye çalışıyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:42, 26/02/2021
Bilim insanları şaştı: 1923’ten beri ilk kez görüldü

Avustralya’nın Queensland bölgesinde görevli bilim insanları ve uzmanları akıllara durgunluk veren bir keşif yaptı… Uzmanlar en son 1923 yılında görülen ve dünya üzerinde sadece 6 adet tespit edilen Pharohylaeus lactiferus isimli çok nadir bir arının tekrar görüldüğünü duyurdu.

Bilim insanları bu keşif ile ilgili inceleme başlatırken, daha önce bu arı türünün neslinin tükenmiş olduğu tahmin ediliyordu.

Adelaide’deki Flinder Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, “Bu türün muhtemelen nesli hiçbir zaman tükenmedi. Sadece hayatta kalmanın baskısı sebebiyle gizleniyorlardı” iddiasını ortaya attı.

Bilim dünyasını şaşırtan araştırma The Journal of Hymenoptera Research isimli dergide yayınlandı.

Bilim insanları, “Nüfusun artmasıyla birlikte yeşil alanların ve ormanların yıkılması ve ağaçların kesilerek şehirleşme yapılması doğanın dengesini bozdu. Buna ek olarak büyük orman yangınları ve küresel iklim değişikliği de gelince bu türlerin yaşaması için gerekli ortam kalmadı” açıklamasını yaptı.

Avrupa’nın kolonileşme sürecinden bu yana Avustralya’daki ormanlar ve yeşil alanların yüzde 40’ı yok edildi.

İlginizi ÇekebilirSuyun 4 bin metre altında bulundu: Çift cinsiyetli yeni bir türSuyun 4 bin metre altında bulundu: Çift cinsiyetli yeni bir türİlginizi ÇekebilirBilim insanları şaştı kaldı: Pompeii'deki en iyi korunmuş bedenlerBilim insanları şaştı kaldı: Pompeii'deki en iyi korunmuş bedenler
Yayınlanma Tarihi:08:40,