En genç astronot 20 Temmuz’da uzaya çıkacak

Dünyanın en zengin iş adamlarından ABD’li milyarder Jeff Bezos'un girişimi olan Blue Origin'in ilk insanlı uzay seyahati ilklere sahne olmaya hazırlanıyor. Uçuşta Bezos’a dünyanın en yaşlı ve en geç astronotları eşlik edecek. 18 yaşındaki Hollandalı öğrenci Oliver Deman, bu uçuşla tarihe geçecek.

En genç astronot 20 Temmuz’da uzaya çıkacak

Dünyanın en zengin iş adamlarından ABD'li milyarder Jeff Bezos’un girişimi olan havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin, 20 Temmuz'da New Shepard adlı uzay aracı ile ilk insanlı uzay seyahatine çıkmaya gün sayıyor. Bezos ve kardeşinin katılacağı uzay uçuşu ilklere sahneye olmaya hazırlanıyor.

Şirket tarafından daha önce yapılan açıklamada, yolculuğa onur konuğu olarak ABD'li 82 yaşındaki kadın pilot Wally Funk'ın davet edildiğinin bildirilmesinin ardından 18 yaşındaki Oliver Deman isimli bir gencin de uçuşa katılacağı aktarıldı.

Oliver Daemen, konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve çok sevinçli olduğunu söyledi.

Somerset Capital Partners CEO’su Joes Daemen’in oğlu olan şanslı genç, halka açık bir müzayede 28 milyon dolarlık kazanan teklifin sahibinin uçuştan çekilmesi ile ikinci sıradaki babasını yerine uçuşa katılacak.

“HAYATIMIN EN ÖZEL 10 DAKİKASI OLACAK”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Daemen, “Bunu hiç beklemiyordum fakat geçen hafta Blue Origin’den bir telefon gelince çok şaşırdım. Bu inanılmaz havalı. Uzaya gitmek sadece 10 dakika sürecek fakat bunun hayatımın en özel 10 dakikası olacağını şimdiden biliyorum” dedi.

Hollanda’da yaşayan Daemen’in babası Joes Daemen, “Uzaya çıkma biletini alamayacağımızı düşünüyorduk. Çünkü açık artırmada fiyatlar bir anda fırlayınca biz de teklif vermeyi bıraktık” dedi. Daemen, uzaya gidiş bileti için ne kadar para ödediklerini açıklamadı. Fakat yaptıkları açıklamada, açık artırmayı kazanan 28 milyon dolardan daha düşük bir fiyat teklif ettiklerini açıkladılar.

Öte yandan elde edilecek gelir Blue Origin’in daha sonra seçeceği bir yardım kuruluşuna bağışlanacak.

Yolculuğun başarılı olması halinde Funk şuana kadar uzaya çıkan en yaşlı astronot, Daemen ise uzaya çıkan en genç astronot olarak tarihe geçecek. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve ABD Hava Kuvvetleri ise, Dünya'dan 80 kilometre yükseğe uçan herkesi astronot olarak tanımlıyor.

Şirket, seyahat ile Dünya yüzeyinden 100 kilometreden yükseğe çıkmayı planlıyor. Uzay aracı, yaklaşık 10 dakika sürecek olan uzay seyahatinin ardından paraşüt yardımı ile Dünya’ya dönecek.

Öte yandan Uzay aracı üreticisi ve uzay turizmi şirketi olan Virgin Galactic’in sahibi İngiliz işadamı Richard Branson, 11 Temmuz'da 6 kişilik bir ekip ile VSS Unity adlı uzay aracı dünyadan 88 kilometre yükseğe çıkmıştı. Uzay seyahatinin başarılı geçmesinin ardından Branson, uzaya çıkan ilk milyarder unvanını almıştı.

Uzaya giden milyarderden çılgın proje: Ay'da otel inşa etmek istiyor İlginizi Çekebilir Uzaya giden milyarderden çılgın proje: Ay'da otel inşa etmek istiyor Richard Branson uzaya giden ilk milyarder oldu İlginizi Çekebilir Richard Branson uzaya giden ilk milyarder oldu
Loading...