Pfizer CEO’sundan Covid-19 aşısı kararı: Her yıl aşı olmamız gerekebilir

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurduğu BioNTech ile corona virüsü aşısı geliştiren Pfizer'ın CEO'su Dr. Albert Bourla açıklamalarda bulundu... BBC'ye konuşan Bourla, her yıl corona virüsü aşısı olunabilecek bir düzene geçileceğini açıkladı.

Pfizer CEO’sundan Covid-19 aşısı kararı: Her yıl aşı olmamız gerekebilir

Daha önce BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in yaptığı, “Yılda bir Covid-19 aşısı yeterli hale gelecek” sözünü destekleyen bir açıklama Pfizer’dan geldi… BioNTech ile birlikte corona virüsü aşısı geliştiren Pfizer’ın CEO’su Dr. Albert Bourla, gelecek yıllarda “yıllık Covid-19 aşısı” yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Omicron varyantının ortaya çıkmasından önce BBC’ye konuşan Bourla, her yıl tek bir corona virüsü aşısı olmanın çok büyük seviyede koruma sağladığını açıklarken, aşının güncellenmesine gerek kalmamış olabileceğini de dile getirdi.

Bourla, “Corona virüsü aşısı milyonlarca insanın salgından kurtarılmasını sağladı. Aşılar olmasaydı toplumumuzun işlevsel yapısı tehdit altına girerdi” açıklamasını yaptı.

UĞUR ŞAHİN DE BENZER TONDA KONUŞMUŞTU

Daha önce Uğur Şahin de geçen haftalarda Alman basınına konuşmuştu.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Şahin, “Yapılan çalışmalara ve İsrail, Birleşik Krallık ve ABD'deki geniş kapsamlı verilerden anladığımız kadarıyla bildiğimiz  bazı şeyler var. Aşının etkisi dördüncü aydan sonra azalmaya başlıyor ve altıncı ayda bu azalış hız kazanıyor. İkinci olarak da bu aşı ağır hastalığın önüne geçiyor. Covid-19 aşısı olanlar bu hastalığı daha hafif atlatıyor. İki doz aşıdan sonra korumanın daha uzun sürmesini bekliyoruz ve gripte olduğu gibi yılda bir kez aşı yapılması yeterli olacaktır” demişti.

Uğur Şahin: Yılda bir kez Covid-19 aşısı yeterli hale gelecek İlginizi Çekebilir Uğur Şahin: Yılda bir kez Covid-19 aşısı yeterli hale gelecek Şahin: Gelecek yaz normale dönebileceğimize inanıyorum İlginizi Çekebilir Şahin: Gelecek yaz normale dönebileceğimize inanıyorum Pfizer-BioNTech aşısı araştırması: Kadınlar ve çocuklarda daha fazla antikor oluşturuyor İlginizi Çekebilir Pfizer-BioNTech aşısı araştırması: Kadınlar ve çocuklarda daha fazla antikor oluşturuyor
ABD Almanya BioNTech CEO Corona Covid-19 İsrail Omicron Reuters Uğur Şahin
Loading...