“Samsung corona virüsü aşısı üretecek” iddiası ortalığı karıştırdı

Güney Kore'nin en büyük teknoloji şirketi Samsung'un Moderna ile anlaşarak ülkede corona virüsü aşısı üreteceğine dair iddia ortalığı karıştırdı. Arka arkaya yayınlanan haberler sonrasında Samsung'un hisseleri yüzde 8 arttı.

“Samsung corona virüsü aşısı üretecek” iddiası ortalığı karıştırdı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un ABD merkezli Moderna ile anlaşarak corona virüsü aşısı üreteceğine dair haberlerin ortaya çıkmasının ardından uluslararası kamuoyu hareketlendi.

Güney Kore’de yayın yapan Chosun Ilbo isimli gazetenin Samsung’un biyoteknoloji markası Samsung BioLogics’in Moderna ile anlaştığı ve Songdo’da corona virüsü aşısı üreteceğine dair haberinin ardından arka arkaya açıklamalar geldi. Chosun Ilbo gazetesine konuşan ve ismini açıklamayan hükümet ve ilaç endüstrisinden kaynaklar aşıların sadece iç pazarda kullanılacağını da ekledi.

Bu haberlerin ardından Samsung BioLogics’in hisseleri yüzde 8.7 artarken şirket, “Karar henüz verilmedi. Süreç beklemede” açıklamasını yaptı. Reuters haber ajansı düzenlemeler ve regülasyon dolayısıyla bir ay içerisinde bu konu ile ilgili güncelleme yapılacağını aktardı.

Samsung BioLogics’in hisseleri yüzde 8.7 artarak 833.18 dolara çıkarken Güney Kore borsasının genelinden de daha iyi performans gösterdi. Geçen haftalarda Güney Kore ile Pfizer’ın da benzer bir anlaşama yaptığı iddia edilmiş fakat bu iddialar yalanlanmıştı.

Samsung BioLogics, Eli Lilly and Co isimli şirketin geliştirdiği antikor tedavisini üretme kararı almıştı.

Uğur Şahin'den bilimsel makale: Covid aşısı için müjdeyi verdi İlginizi Çekebilir Uğur Şahin'den bilimsel makale: Covid aşısı için müjdeyi verdi Uğur Şahin'den Covid aşısının patent ve fikri mülkiyeti ile ilgili çok sert yanıt İlginizi Çekebilir Uğur Şahin'den Covid aşısının patent ve fikri mülkiyeti ile ilgili çok sert yanıt Corona virüsü salgınının merkez üssünde tepki çeken görüntü İlginizi Çekebilir Corona virüsü salgınının merkez üssünde tepki çeken görüntü
ABD Bilim bilim insanı BioNTech Corona Güney Kore Haber haberler Hindistan Hükümet Kore mRNA Reuters Samsung Teknoloji
Loading...