Facebook’tan Uganda’da hesap operasyonu

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, 14 Ocak'ta parlamento seçimlerine hazırlanan Uganda'da, seçim öncesi kamuoyundaki tartışmaları manipüle etmekle suçlanan Ugandalı hükümet yetkililere ait hesapları kapattığını duyurdu.

Facebook’tan Uganda’da hesap operasyonu

ABD Başkanı Donald Trump’ın resmi Twitter hesabı kalıcı olarak askıya alınmasıyla gündeme gelen Facebook, bu kez de Ugandalı hükümet yetkililerin hesaplarını kapattığını duyurdu. Facebook’tan yapılan açıklamada, 14 Ocak’ta parlamento seçimlerine hazırlanan Uganda’da, seçim öncesi kamuoyundaki tartışmaları manipüle etmekle suçlanan Ugandalı hükümet yetkililere ait hesapların kapatıldığını duyurdu. Facebook’un Sahra Altı Afrika İletişim Başkanı Kezia Anim-Addo, “Bu ay, Uganda’da CIB (Coordinated Inauthentic Behaviour) ile meşgul olan bir hesap ağını ve sayfalarını kaldırdık.” dedi.

Uganda’da aktif olarak gündemle ilgili içerikler paylaşan web sitesi Daily Monitor’de yer alan habere göre iktidarda olan Ulusal Direniş Hareketi (NRM) taraftarları ve yetkililerinin Facebook hesapları bloke edildi. Uganda Ulusal Direniş Hareketi (NRM) bu adımın yabancılar tarafından yapıldığını ve Uganda Başkanı Kaguta Museveni’yi iktidardan indirmek için olduğunu savundu.

Facebook’ta kalıcı olarak yayınlanmayan veya silinen bazı sayfaların engellendiği de iddia ediliyor. Başbakanlık basın sekreteri Don Wanyama, “NRM destekçilerinin hesaplarını devre dışı bırakarak Uganda’ya kukla bir lider yerleştirmek istiyorlar. Facebook da buna yardımcı oluyor! Başkan Kaguta Museveni’yi götüremeyeceksiniz.” açıklamasını yaptı.

Wanyama’nın açıklaması, Uganda Ulusal Direniş Hareketi’ni Başkan Museveni’ye göre hiç şansı olmayan yabancıların propagandasını karşısında daha da güçlü kılıyor. Ancak muhalefetin bu yabancı gruplara “fazla mesai” propagandasıyla destek verdiği iddia ediliyor.

Ülkede tanınmış blog yazarı olan Ashburg Kato, Kaliforniya merkezli sosyal medya platformlarının, muhalefetteki Ulusal Birlik Platformu (NUP) partisi başkan adayı Robert Kyagulanyi ve yardımcılarının talebi üzerine bu hesapların silindiğini iddia etti. Kato, “Bobi Wine’ın isteği üzerine Facebook hesaplarımızı kendisi sildi” şeklinde tweet attı.

TRUMP’IN TWİTTER HESABI DA ASKIYA ALINMIŞTI

Facebook gibi Twitter da ABD başkanları için kullanılan “POTUS” adlı hesaptaki yeni paylaşımlarını kaldırırken, Trump’ın seçim kampanya ekibinin hesabı olan “TeamTrump” sayfasını da askıya almıştı. Twitter sözcüsü yaptığı açıklamada, “Söylediğimiz gibi, askıya alınma uygulamasından kaçınmak için başka bir hesap kullanmak kurallarımıza aykırıdır. POTUS hesabından gelen son paylaşımlarla ilgili olarak bunu uygulamak için adımlar attık” ifadelerini kullanmıştı. (DHA ve sozcu.com.tr)

Loading...