Avrupa Türk işçileri bekliyor: Sokaklara ilan asıyorlar, euro kazanacaklar

Avrupa'da turizm felaketi yaşanıyor... Çalışan sıkıntısı ve Covid-19 sonrasında seyahat taleplerinin artmasıyla birçok Avrupa şehrindeki havalimanlarında kaos yaşanırken, 7200 Türk işçinin de gelmemesi sorunu körükledi. Almanya'da sokaklara Almanca ve Türkçe el ilanları asıldı.

Avrupa Türk işçileri bekliyor: Sokaklara ilan asıyorlar, euro kazanacaklar

Başta Almanya olmak üzere, bir çok Avrupa ülkesi corona virüsü salgını zamanı işten çıkardıkları ya da başka iş bulan havaalanı çalışanlarının yokluğunu derinden hissetmeye başladı. Almanya sokaklarında, yarı Türkçe, yarı Almanca “havaalanına işçi aranıyor” ilanları asılıyor.

Sadece Almanya'da 7200 havaalanı çalışanına ihtiyaç var. Bunlar güvenlik personeli, check-in personeli, yer hizmetleri ve bavulları yükleyenler olarak belirlendi.

TÜRK İŞÇİLERE SAATİ NET 15.50 EURO MAAŞ

Almanya ve Doğu Avrupa'dan ihtiyaç karşılanamayınca, 7200 Türk işçisi getirmek için ilgili bakanlıktan izin alındı. Ancak süreç uzuyor ve Türk işçilerin gelişi çok yavaş. Önceden başvurup gelenler dışında, son kararın ardından şu ana kadar kaç kişinin geldiği belli değil.

Türkiye’den gelen bu işçilere saati net 15.50 euro verilirken bir işçinin haftada en az 48 saat çalışacağı da duyuruldu.

Almanya’da sokaklara hem Türkçe hem de Almanca, “İşçi aranıyor” ilanları asıldı.

KAYIP BAVUL DAĞLARI OLUŞTU

Frankfurt, Londra, Amsterdam, Zürih gibi kentlerde kayıp bavullardan dağlar oluştu. Uçaktan indikten sonra bavul bekleme süreleri 3-4 saati buluyor. Check-in ve güvenlik personeli açığı nedeniyle, Avrupa'dan çıkışlarda da beklemeler iki katını aştı.

Kayıp bavul sayısı, normal sezonun beş katına çıktı. Tatilde yeni elbiseler ve hediyeler alan, özel eşyaları bavullarında olan insanlar burunlarından soluyor. Birçok havaalanı idaresi, kayıp bavulları daha sonradan adrese gönderiyor. İçinde, bekletilemeyecek eşyası olanlar veya yeni aldıkları kıyafetleri olanlar, ekstra zarar görüyor.

BAVUL KAYBOLUNCE NE YAPMALI?

Avrupa’da bir havalimanına iniş yaptığınızda bavulunuz kayıpsa kayıp masasına ve ilgili havayoluna mutlaka bilgi verilmesi tavsiye ediliyor bu sorun için e-postanın yeterli olmayacağı açıklanırken mutlaka iadeli- taahhütlü yazı gönderilmesi de öneriliyor. Normalde birçok hava yolu, bulunan kayıp bagajı yolcunun adresine gönderiyor. Ama bazıları da yapmıyor. Bu nedenle bavulunuz bulunduğunda gidip havaalanından almanız gerekiyor.

BAVUL BAŞI 1400 EURO VE 21 GÜN

Bavulu kaybolan yolcunun bunu 21 gün içinde bildirmesi gerekirken. Kayıp bavullar için alınabilecek maksimum tazminat ise 1400 eurodur. Ödenen tazminatların ortalaması ise 300 euroyu buluyor.

İçindeki eşyaların faturası ya da kaydı varsa, bu para en fazla 1400 euroya çıkıyor çıkıyor. Çok değerli ve faturası olmayan şeyleri bavula koymamanız öneriliyor.

Almanya, 'Türk işçi alımı' kararını verdi: 44 bin 900 lira maaşla binlerce işçi alacak İlginizi Çekebilir Almanya, 'Türk işçi alımı' kararını verdi: 44 bin 900 lira maaşla binlerce işçi alacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Almanca Almanya Avrupa Corona Covid-19 Euro Frankfurt para TÜRKÇE Türkiye
Loading...