Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya itirazı ile ilgili analiz: Artık NATO’nun işi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, NATO'ya girmek için hamle yapan İsveç ve Finlandiya'yı Türkiye'nin veto etmesi ile başlayan kriz derinleşiyor... İngiliz medyası konuyla ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı.

Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya itirazı ile ilgili analiz: Artık NATO’nun işi

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, son günlerde Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazı ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı.

“PKK’lıların iadesini talep ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gözü seçimlerde” yorumunun yapıldığı analizde, “Kimsenin, Erdoğan’ın müdahalesinin NATO’yu aylarca kilitleyeceğinden şüphesi yok. Erdoğan’ın ciddiyetini anlamak ve NATO’da büyük bir krize sebep olmadan geri adım atmasını sağlamak için ödenecek fiyatı belirlemek NATO diplomatlarının görevi oldu” denildi.

“LİSTE YILLARDIR GÜNDEMDE DEĞİLDİ”

Analizde, “Enflasyon yüzde 66.9’a ulaşmış ve gelecek yaz seçimlere hazırlanılırken, milliyetçi seçmenin oyunu almanın bir zararı yok. Fakat Erdoğan’ın şikayetleri tamamen sentetik değil” denilerek Türkiye’nin geçmişte PKK ve FETÖ’cülerin iadesini istediğine değinildi.

Kuzey ülkelerinin diplomatları isimlerin yer aldığı listenin en son 2017 yılında gündeme geldiğine dikkat çekerken, “son yıllarda Türk lobisinin gündeminde değildi” yorumuna yer verdi.

“BİRÇOK NATO ÜLKESİ RAHATSIZ”

Kapalı kapılar arkasında görüşmeler devam ederken sürecin uzayabileceğine dikkat çekilirken, İsveç ve Finlandiya’nın kendi mülteci ve sığınmacı sistemini bir anda değiştirmesinin de zor olduğu öne sürüldü.

The Guardian’daki makalede, “Moskova tarafından yalanlansa da Putin’in yakında Ankara’ya geleceğine dair iddialar Ankara’nın elinde oynanacak kartlar olduğunu gösteriyor. Fakat bu ikili oyun, birçok NATO üyesi ülkeyi rahatsız etti” denildi.

Türkiye'nin ardından bir NATO ülkesinden daha Finlandiya ve İsveç'in üyeliğine veto sinyali İlginizi Çekebilir Türkiye'nin ardından bir NATO ülkesinden daha Finlandiya ve İsveç'in üyeliğine veto sinyali

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...