Hiroşima’da atom bombası trajedisinin 77. yıl dönümü için tören

Japonya’da binlerce insanın ölümüne neden olan dünyanın ilk atom bombası saldırısının kurbanları trajedinin 77. yılında Hiroşima'da düzenlenen törenle anıldı.

Hiroşima’da atom bombası trajedisinin 77. yıl dönümü için tören

Dünyanın ilk atom bombası saldırısında hayatını kaybedenler, trajedinin yaşandığı Japonya’nın Hiroşima şehrinde düzenlenen törenle anıldı. Felaketin 77. yıldönümünde Hiroşima Barış Anıtı Parkı'nda bir araya gelen kurban yakınları, siyasi temsilciler ve 100’e yakın ülkenin büyükelçileri ABD’nin kullandığı “Little Boy” adlı atom bombasının atıldığı zaman olan 08.15’te sessizliğe bürünerek saygı duruşunda bulundu.

Ayrıca atom bombası saldırısında yaşamını yitiren ve döneme tanıklık eden kişilerin isimlerinin yer aldığı listeye, felaketi yaşamış ve geçen yıldan bu yana hayatını kaybetmiş 4 bin 978 kişi de eklendi. Toplam 333 bin 907 kişinin adlarının yer aldığı güncel liste barış anıtına asıldı.

‘BU TRAJEDİ TEKRARLANMASIN’

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, insanlığı nükleer silahların neden olduğu trajediyi tekrar etmemeye çağırdı.

Japonya Başbakanı Kishida

Japonya’daki törene katılan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de, yeni bir silahlanma yarışının hız kazandığı konusunda uyarırken, “Nükleer silahlara sahip devletlerin nükleer savaş ihtimalini kabul etmesi kesinlikle kabul edilemez” dedi. Nükleer silahsızlanma taahhüdü çağrısında bulunan Guterres, “Nükleer savaş seçeneğini masadan kaldırın. Barışı hakim kılmanın zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

İLK ATOM BOMBASI KURBANI ÜLKE

ABD tarihte ilk kez 6 Ağustos 1945’te Japonya’ya karşı atom bombası kullanmış, yaklaşık 140 bin kişinin hayatını kaybettiği Hiroşima saldırısı, dolaylı olarak yüzbinlerce insanın yaralanmasına ve radyasyon kaynaklı hastalıklara maruz kalmasına neden olmuştu. Atılan ilk atom bombasının şokunu henüz atlatamayan Japonya, 9 Ağustos 1945’te ikinci bir atom bombasının hedefi olmuş, ülke Nagasaki’de büyük bir yıkımla yüz yüze gelmişti. Atom bombası saldırılarında toplam 200 binden fazla insan yaşamını yitirmişti.

Avrupa'nın en büyük nükleer santralinde büyük panik İlginizi Çekebilir Avrupa'nın en büyük nükleer santralinde büyük panik Putin: Nükleer savaş hiçbir zaman başlatılmamalı İlginizi Çekebilir Putin: Nükleer savaş hiçbir zaman başlatılmamalı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...