İlk tahıl gemisi dün İstanbul’a ulaşmıştı: Kremlin’den tahıl anlaşması ile ilgili açıklama

Tahıl sevkiyatının ilk gemisi Razoni, dün İstanbul'dan ayrılırken, bugün de Rusya'dan tahıl anlaşması ile ilgili kritik bir açıklama geldi.

İlk tahıl gemisi dün İstanbul’a ulaşmıştı: Kremlin’den tahıl anlaşması ile ilgili açıklama

Türkiye’nin girişimleri sonucu 22 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında imzalanan ‘Tahıl sevkiyatı’ anlaşması kapsamında Ukrayna'dan yola çıkan ilk tahıl gemisi Razoni, İstanbul Boğazı’na ulaşmıştı.

Dünkü bu gelişmenin ardından bugün de Kremlin’den tahıl anlaşması ile ilgili önemli bir açıklama geldi.

Kremlin tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Karadeniz’den tahıl ihracatının önündeki engeli kaldırmaya yönelik Türkiye ile yaptığı anlaşmanın “tek seferlik bir mekanizma” olmadığını ve etkili bir şekilde çalışmaya devam etmesini umduklarını söyledi.

Ukrayna tahılının Türkiye üzerinden dünya pazarlarına sevk edilmesini sağlayan anlaşmanın tarafların mutabakatı ile 120 günde bir yenilenmesi gerekiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den Türkiye'ye 'tahıl' teşekkürü İlginizi Çekebilir ABD Dışişleri Bakanı Blinken'den Türkiye'ye 'tahıl' teşekkürü Eski Almanya Başbakanı: Tahıl anlaşması Ukrayna'da ateşkesin önünü açabilir İlginizi Çekebilir Eski Almanya Başbakanı: Tahıl anlaşması Ukrayna'da ateşkesin önünü açabilir Ukrayna'dan İstanbul'a gelen tahıl yüklü gemide denetim tamamlandı İlginizi Çekebilir Ukrayna'dan İstanbul'a gelen tahıl yüklü gemide denetim tamamlandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...